30. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Tahle země není jen pro Čechy.‘ Historikovi hrozili smrtí, nebyl to však ani přestupek

Populárními transparenty byly: "V ČR imigranty nechceme" nebo "Stop invazi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Populárními transparenty byly: "V ČR imigranty nechceme" nebo "Stop invazi... | foto: ČTK

PRAHA Desítky urážek, včetně výhrůžek smrtí, se snesly na historika Matěje Spurného, když poskytl rozhovor o migraci. V interview mimo jiné prohlásil, že Češi by bez vnějších vlivů jako národ zanikli. Slovními útoky na historika a akademika se zabývala policie, ale podle zjištění serveru Lidovky.cz kriminalisté nikoho k zodpovědnosti nedohnali. Pouze jediný člověk se zodpovídal z přestupku, ale ani v tomto případě sankce nepadla.

„Policejní orgán dospěl k závěru, že nedošlo ke spáchání žádného trestného činu, ale že může jít o přestupek proti občanskému soužití,“ potvrdila serveru Lidovky.cz příslušná žalobkyně Zdeňka Galková z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1. Kriminalisté ani nezahájili úkony trestního řízení, jinými slovy nadávky, urážky a výhrůžky fyzickou likvidací podle nich nezakládaly ani podezření z trestného činu.

Spurného rozhovor pro časopis Týden rozbouřil sociální sítě letos v lednu. V obsáhlém interview historik působící na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Akademii věd ČR přibližoval svůj pohled na fenomén migrace a mimo jiné její vliv na utváření identity českého národa. V této souvislosti poznamenal, že se česká společnost nikdy nevyvíjela izolovaně a že za řadu kulturních hodnot vděčíme podnětům z vnějšku.

„Když vsadíme na model, že je jedno, co vyprodukujeme, hlavně že jsme Češi, povede to časem k záhubě. Bez kontaktu a interakce, bez inspirace a možná i bez konfliktů s jinakostí časem zdegenerujeme tak, že stejně zanikneme,“ prohlásil například v rozhovoru. V interview dále odmítl stereotypní vnímání migrantů jako kriminálníků, srovnával současnou vlnu migrace s poválečnou po roce 1945 či zauvažoval o vztahu Čechů k vlastní identitě.

Za slovní útok na Spurného trest nedostal, policie už ho stíhala v jiné kauze

Matěj Spurný

Historik Matěj Spurný.

Interview spustilo příval urážek, které zaplavily profil časopisu na sociální síti Facebook i facebookový účet samotného Spurného. Reakce historikových odpůrců byla tak prudká, že donutila k jednání i vedení fakulty. Děkanka s vedoucím příslušného ústavu fakulty se ve veřejném prohlášení (prohlášení zde) za svého podřízeného postavili, Spurnému vyjádřil podporu i rektor univerzity Tomáš Zima. „Kolegu plně podporujeme a odsuzujeme jakékoliv útoky fyzické a verbální agrese proti komukoliv,“ sdělil tehdy serveru Lidovky.cz Zima.

Stovky slovních útoků přitáhly i pozornost policie, která se výroky zabývala. Kriminalisté však jako trestný čin nevyhodnotili žádný z nich. Sankci podle policie zasluhoval jediný slovní atak, ten jako možný přestupek přepustili na magistrát v Českých Budějovicích, kde jeho autor žije. Ale ani úředníci správního odboru k žádnému trestu nesáhli. Dotyčného zachránilo, že se o něj kriminalisté zajímali v jiné souvislosti.

„Oddělení přestupků správního odboru obdrželo od policie oznámení pouze na jednoho občana, který měl výhrůžně reagovat na článek pracovníka Filozofické fakulty v Praze,“ sdělil serveru Lidovky.cz Pavel Mráz ze správního odboru. „Tento občan se měl dopustit přestupku proti občanskému soužití a předmětná věc byla pro neúčelnost odložena, protože mu byl uložen trest za jiný čin v trestním řízení,“ informoval pak o vyústění aféry úředník.

V řadě pohraničních oblastí, kde etnické menšiny pokračují v bojích proti...
Lidl použil v letáku modela tmavé pleti.

Výhrůžky smrtí by neměly být jen přesupek, míní historik

Spurný na závěr kauzy reagoval zdrženlivě. Nicméně podle něj by se mělo na výhrůžky smrtí nahlížet přísněji než jako na přestupek. „Jsem přesvědčen, že by vyhrožování smrtí mělo být klasifikováno jako trestný čin nebezpečného vyhrožování. Nikoli jako přestupek řešený ve správním řízení, tedy na stejné úrovni, jako když špatně zaparkujete,“ reagoval pro server Lidovky.cz. Na druhou stranu už v lednu jasně deklaroval, že se navzdory nenávistným komentářům na svou adresu necítí být obětí.

Mgr. Matěj Spurný, Ph.D.

  • Absolvoval mezinárodní a teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a moderní dějiny na Humboldtově univerzitě v Berlíně.
  • Vyučuje hospodářské a sociální dějiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a působí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.
  • Zaměřuje se na moderní sociální dějiny, dějiny moderních evropských diktatur, moderní nacionalismus a multietnicitu v českých zemích ve 20. století.
  • Je autorem nebo spoluautorem publikací o vztazích české společnosti a politických elit k národnostním tématům (např. Nejsou jako my, Bijeme na poplach!).

    Zdroj: ÚHSD FF UK

Přepjatá reakce části veřejnosti na rozhovor promluvila i do atmosféry na filozofické fakultě. Vedle prohlášení vedení se projevili také studenti. Řada z nich svého pedagoga na sociálních sítích proti nevybíravým výpadům bránila. „Doktor Spurný patří nepochybně k nejpřísnějším, zároveň však nejoblíbenějším pedagogům v Ústavu hospodářských a sociálních dějin. Podporu mu vyjadřovali jak přímo, tak mým prostřednictvím, kdy oceňovali stanovisko fakulty k věci,“ podotkl pro server Lidovky.cz vedoucí ústavu Michal Pullmann.

Právě jasný postoj fakulty a zřetelné odmítnutí nenávisti byl v celém příběhu kolem historika nejvýraznější motiv, jenž ve studentech i příznivcích fakulty pozitivně zarezonoval. „Reakce byly až na několik výjimek velmi pozitivní. Řada lidí ocenila, že vedení fakulty i ústavu doktora Spurného podpořilo,“ sdělila serveru Lidovky.cz děkanka Mirjam Frideová. „Studenti naše prohlášení berou jako důležitý signál, že se fakulta v případě potřeby veřejně postaví i za ně,“ dodala děkanka.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz