Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyjasněte to, řekl soud

Česko

Porod s lékařem, nebo bez? Stát nesmí diskriminovat asistentky, ty ale vítězství stejně neslaví

PRAHA Městský soud v Praze včera zrušil rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které odmítlo pražskému Porodnímu domu Učápa povolit porody jen za pomoci asistentek, čili bez přítomnosti lékaře.

Velkou šanci ovšem soud lidem, kteří stojí o přirozený porod a „klasickou nemocniční“ péčí jsou znechuceni, nedal.

Ministerstvu zdravotnictví soudkyně Jana Brothánková vytkla především to, že pro porodní domy nestanovilo jasná kritéria. Nikdo tedy vlastně neví, jaké podmínky je k žádosti o registraci nutno splnit.

Ministerstvo proto bude muset nejdříve vypracovat vyhlášku, která by tato pravidla definovala. „Dosavadní postup je nezákonný. Mohl by vést k nerovnosti, případně k libovůli, což v oblasti rozhodování o poskytování zdravotní péče nepřichází v úvahu,“ vysvětlila Brothánková, proč případ vrátila zpět.

V odůvodnění svého rozsudku se ovšem Brothánková zabývala i tím, zda české zákony a další normy umožňují, aby u porodu byly samotné porodní asistentky bez lékařského dozoru.

A došla k závěru, že ne, což může být pro ministerstvo při psaní vyhlášky vodítkem. Porodní asistentky jsou totiž podle Brothánkové odborným zdravotnickým personálem, který nemůže „vykonávat činnost bez dohledu tam, kde jde o lékařské činnosti“.

Jako kdyby chtěly sestry léčit... Snahy porodních asistentek dokonce soudkyně přirovnala k počínání sester na chirurgii, které by si zřídily „vlastní zdravotnické zařízení, kde by chtěly vykonávat jen předoperační a pooperační péči“.

Podle ředitelky porodního domu Zuzany Štromerové je rozhodnutí soudu „na jednu stranu dobré“. Štromerová má ale podle svých slov obavy, že ministerstvo zpracuje vyhlášku tak, aby ji porodní domy nebyly schopné splnit. Ministerstvo s rozhodnutím soudu vůbec nesouhlasí a podle svého mluvčího Vlastimila Sršně chystá proti verdiktu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Kdyby Porodní dům U čápa získal registraci k vedení porodů, byl by první českou „porodnicí“ bez lékařů. Zájem o takové zařízení mají ženy, které chtějí rodit přirozeně bez zbytečných zásahů, ale přitom v péči odborníků. Dnes mají u nás ženy, kterým nevyhovuje běžný přístup porodnic, jen málo možností. Vedle porodu v nemocnici a porodu doma chybí „střední cesta“.

„Dnešním rodičkám, pokud chtějí rodit přirozeně, nezbývá než se přes známé obrátit na konkrétního porodníka. Zjistit, jestli tomuto způsobu vedení porodu rozumí, a dopředu se s ním dohodnout,“ říká lékařka Helena Máslová. Podle zkušeností rodičů se v porodnicích za služby vybraných porodníků platí řádově deset až dvacet tisíc korun.

I v Porodním domě U čápa se čas od času rodí.

Péče při běžném porodu tu může stát kolem pěti až osmi tisíc korun. Proběhly tu takzvané překotné porody, kdy žena začne rodit třeba při prohlídce a nestihne dojet do porodnice. Nově tu ale také pronajímají rodičům místnost, kde se rodiče mohou rozhodnout rodit, podobně jako mohou rodit doma. „Od listopadu se nám tam narodily dvě děti a narodily se záměrně. V pronájemní smlouvě máme, že jsme si vědomi, že by tam eventuálně mohli i porodit,“ vysvětlila Štromerová.

Podle Máslové by ale lepší než porodní dům bez lékařů byla soukromá porodnice, která by ženám vyšla všemožně vstříc a lékaře v záloze měla.

***

Dnešním rodičkám, pokud chtějí rodit přirozeně, nezbývá než se obrátit na porodníka, zda je k tomu ochoten

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!