Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výjezdů k opilým dětem přibývá, roste i počet závislých na alkoholu

Česko

  6:00
Praha - Prázdninová oslava narozenin dvou brněnských dívek ve věku 13 a 15 let skončila neslavně. V kritickém stavu je v parku objevili strážníci. „Mladší z nich byla v bezvědomí. Starší nedokázala ani říci, kolik toho vypily. Vzápětí zkolabovala i ona,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Dívky odvezli záchranáři na ARO Dětské nemocnice v Brně.

Tvrdý alkohol. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Případů, kdy je život nezletilých ohrožen kvůli otravě alkoholem, podle odborníků přibývá. Když už si totiž dopřejí zakázaný nápoj, tak ve velkém. Záchranáři nejčastěji vyjíždějí k opilým dětem ve věku 14 až 16 let.

U základních škol v Praze alkohol mladistvým většinou prodají, odhalila inspekce

„Není to o­tom, že si dají jedno pivo. Vypijí jich třeba osm. To už se musí volat záchranka,“ řekl LN Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a­ Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Většina krajských záchranných služeb, které LN oslovily, narůstající trend potvrzuje. „Za rok 2016 evidujeme zhruba 110 výjezdů k­ nezletilým kvůli otravě alkoholem, v­roce 2017 už přibližně 130­ případů,“ napsala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. V tuto chvíli, kdy uplynulo tři čtvrtě roku, mají více než 140 takových výjezdů.

V několika dalších krajích se již nyní dotahují na loňský rok. „Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zasahovala v roce 2016 u 97 a v roce 2017 u­ 110 případů intoxikace alkoholem u dětí a mladistvých,“ sdělila mluvčí Petra Kafková. V­regionu vzrostl i počet dětí a mladistvých, kteří skončili na záchytce – z ­27­ na 30 hospitalizovaných.

Do péče lékařů se dostává také více těch nezletilých, kteří si na alkoholu vytvořili závislost. Důvodů, proč čím dál více sahají po skleničce s alkoholem, je podle Miovského více. „Celkově je oproti dřívějšku snížená rodičovská i společenská kontrola. Výsledkem je, že se k pití dostane více dětí.“

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?