Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VÝLET: Královstvím ledových krajek

Česko

Krátká, ale středně obtížná naučná stezka Vodopády Černé Desné nabízí zajímavé pohledy na přírodní scenérie také v době, kdy panuje mráz.

Nedaleko Smědavy u Studénky, pod horou Jizera pramení Černá Desná, která stejně jako ostatní vodní toky v Jizerských horách způsobovala časté povodně. Archivní záznamy o nich jsou vedeny od roku 1846. Když po rekordních srážkách z 30. července 1897 (naměřeno 310 mm srážek) způsobila následná povodeň ohromné škody, padlo rozhodnutí vystavět na Černé i další říčce, Bílé Desné, dvě přehrady. Vodu začaly zadržovat od roku 915. Hráz na Bílé Desné se zhruba po roce protrhla (na tamní naučnou stezku se podíváme jindy), přehrada Souš na Černé Desné slouží stále.

Okolí vodní nádrže Souš bylo v 80. letech minulého století odlesněno. Při jarním tání se do přehrady dostávala kyselá voda s organickými látkami a zvýšeným obsahem hliníku. Od roku 1996 je proto voda v nádrži každoročně upravována jemně mletým vápencem, který je rozptylován ze speciálního letadla.

Žula se zde rozpadá do bloků, které se svahovými pohyby pomalu posunují do koryta řeky. Ta je postupně opracovává a rozmělňuje. Na dvou kilometrech jsou zde peřeje, tůně a malé i větší vodopády. Místy teče voda po šikmých skalních plochách. Vodopády jsou nejkrásnější v době jarního tání, po vydatných deštích nebo tehdy, když je z přehrady vypouštěno větší množství vody. Zvláštní půvab má řeka v zimě, když mrznoucí vodní tříšť vytváří ledové ozdoby. Po skalách a kamenech stékají drobné pramínky vody. V létě se v takových místech zelenají mechy, v zimě jsou zde rampouchy, ledové záclony a kaskády.

Cesta podle vody je stará historická cesta ze Souše do Heleštejnu. Zároveň s obnovou cesty byla obnovena i zdejší naučná stezka.

Desná, na okraji obce v údolí Černé Desné

Souš, parkoviště

Náročnost: střední, pro pěší

2,4 km 4 zastávky

čas pro prohlídku: 1 hodina

autobus, vlak Dolní Polubný

příroda, krajina

informační tabule, červená turistická značka

N50 46.079 E15 19.156

O autorovi| Text a foto Karel Drábek

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!