Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Vymahačům nastaly zlaté časy

Česko

Vymahačské firmy hlásí nárůst nesplácených úvěrů o desítky procent. Delikvence se ale ještě zhorší

PRAHA Temné předpovědi ekonomů, že letos výrazně stoupne množství domácností s finančními problémy, se začínají naplňovat. Dokládají to zkušenosti vymahačských firem. S růstem počtu klientů, kteří nezvládají splácet půjčky, těmto firmám nastávají doslova zlaté časy. Rozhodně se nemusejí obávat, že by v letošním roce trpěly nedostatkem práce.

„Zvýšená úvěrová delikvence u českých domácností je patrná na každém kroku. Jen v letošním roce řešíme daleko více případů nesplácených půjček, než tomu bylo dříve. Nárůst je v řádu desítek procent,“ přiznává Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, která se zabývá vymáháním pohledávek.

Podle něj však nepřibývá pouze případů, kdy lidé nezvládají splácet své půjčky. „Jednoznačně narůstají i částky, které u dlužníků vymáháme. A co je hodně zajímavé, mezi problematické dlužníky se dostává stále více lidí, kteří do této doby nikdy neměli problémy s penězi,“ upozornil Filip.

Podle něj se ale situace v úvěrové delikvenci bude dále zhoršovat. „Dlužníků ještě přibude s tím, jak řada lidí přijde v letošním roce o zaměstnání a tím také o stálý příjem,“ dodal Filip.

Poskytovatelé půjček mají obavy Na rostoucí počet delikventních domácností poukazují i samotní poskytovatelé půjček. Důvodem je podle nich snížení příjmů domácností a rostoucí nezaměstnanost. Při půjčování peněz jsou tak stále opatrnější a řadu žadatelů o půjčku raději odmítnou.

„V poslední době skutečně zaznamenáváme zvýšený počet klientů, kteří nejsou schopni řádně splácet svůj úvěr. Právě kvůli růstu úvěrové delikvence jsme v loňském roce půjčili asi o 28 procent méně peněz než o rok dříve,“ přiznal Martin Malý, tiskový mluvčí společnosti Cetelem. Jak se firmě v půjčování peněz povede letos, je podle něj ještě předčasné odhadovat. „Na klienty ale budeme přísnější než dříve,“ uvedl Malý.

Podobná slova je možné slyšet také od Evy Řimnáčové, mluvčí společnosti Home Credit. „Domácnosti se stále hůře vyrovnávají s nižšími rozpočty a na splátky jim často už nezbývá,“ uvedla.

Například podle exkluzivního průzkumu GE Money Bank vyplývá, že asi polovina Čechů ve svém životě někdy zažila finanční nouzi. „Průzkum ukázal, že půjčování je v rámci české populace běžnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Zkušenosti s půjčkou má asi 82 procent Čechů, kteří si někdy půjčili od přátel nebo od banky. Zároveň se ale ukázalo, že každý druhý Čech se někdy ve svém životě dostal do finanční krize,“ uvedla Monika Kubovcová, ředitelka úvěrových produktů GE Money Bank. Pozor na dluhovou past Na to, aby lidé spadli do dluhové pasti, stačí nyní v době ekonomické krize velmi málo. „Stačí v podstatě jen jeden úvěr, který lidé nejsou schopni splácet,“ upozornil Filip. Mnoho dlužníků přitom v takovém případě svůj dluh řeší novou půjčkou, nebo dokonce kreditní kartou. Výsledkem je, že se naopak ještě více zadluží. Dluhová past, ze které není úniku, je pak nebezpečně blízko. „Vytloukání klínu klínem, tedy splácení půjčky novou půjčkou, není nikdy řešením. Celý problém klienta se tím jen prohlubuje a dluhy narůstají. Konce těchto dlužníků jsou pak velmi smutné – vymahači dluhů a exekutoři. Výjimkou nejsou ani sebevraždy,“ uzavírá Filip.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!