30. prosince 2010 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výměnu průkazů nestihne čtvrt milionu řidičů, hrozí jim pokuta

Řidičský průkaz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidičský průkaz | foto: Reprofoto

PRAHA Zhruba tři sta tisíc českých řidičů může vkročit do nového roku zbytečnou pokutou. Přesně 288 187 motoristů totiž dosud nevyslyšelo volání ministerstva dopravy a stále si nevyměnilo svůj dosluhující řidičský průkaz. Do konce roku to už nemají šanci stihnout. Nejkratší lhůta na vydání nového řidičáku je totiž pět pracovních dnů.

Prvního ledna se tedy z jejich řidičáku stane bezcenná kartička a policisté jim poté mohou za neplatný řidičský doklad udělit až dvoutisícovou pokutu.

U přepážek se čeká hlavně na Pražany
Zatím nejvíce ve skluzu jsou s výměnou řidičáků motoristé v hlavním městě. V Praze čekají u přepážek ještě na 44 290 šoférů. I kdyby se tato masa žadatelů v posledních dvou pracovních dnech rozpomněla, úřady v hlavním městě stejně nemohou takový nápor zvládnout.

O jaké průkazy jde

- do konce roku si měli vyměnit řidičák motoristé, jejichž průkaz byl vydaný od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000
- od ledna zaplatí za výměnu 50 korun. Na řidičák si počkají 20 dní. Ze expresní vydání do 5 dnů zaplatí 500 korun
- pokud je s neplatným řidičákem přistihne policie, hrozí jim pokuta až 2000 korun

Nejlepším krajem je co do počtu vyměněných řidičáků Vysočina. Těsně před Vánoci evidovaly tamní úřady už jen na poslední čtyři procenta opozdilců, tedy zhruba 13 tisíc řidičů.

Nejhorší situace vládne ve velkých městech. Kromě zmíněné Prahy s výměnou nijak nespěchají ani šoféři z Ostravy či z Plzně.

"Máme zkušenosti i z té minulé vlny výměn, že řada lidí nepřišla vůbec. I teď se nám stává, že o nový průkaz žádá někdo, kdo si ho měl tehdy vyměnit, takže má řidičák dva roky neplatný," popsal chaotickou situaci na západě Čech vedoucí odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu Jiří Marek. Ten se domnívá, že i letos je mezi řidiči řada seniorů, kteří si už průkaz nebudu chtít měnit, protože už neřídí.

Jeho domněnku potvrzují i údaje ministerstva dopravy, podle kterých je právě v Plzeňském kraji největší skupina starších řidičů, jichž se výměna týká. Zatímco například v Praze představují řidiči starší 70 let jen 6,6 procenta držitelů průkazů podléhajících výměně, v Plzeňském kraji je to 23,4 procenta, tedy více než dvojnásobek republikového průměru.

Rok 2010 v obrazech

K přepážkám řidiče zatím marně lákají i v Moravskoslezském kraji. Do informační kampaně se tam zapojila i dopravní policie. "Pokaždé když policisté kontrolovali někoho s končícím řidičským průkazem, tak ho upozornili, že na výměnu mu zbývá už jen několik dní. Neopomněli dodat ani to, že pokud ho s neplatným řidičákem chytí po Novém roce, dají mu pokutu," popsala praktiky severomoravské dopravky její mluvčí Soňa Štětínská.

Do konce roku je výměna bezplatná
Do posledního prosincového dne si musí řidičáky vyměnit držitelé průkazů vydaných od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000.

Vydání nového dokladu stojí od ledna 50 korun a trvá 20 dní, za poplatek 500 korun se vyřizuje do pěti pracovních dnů. Lidé, kteří si průkazy vyměnit nestihnou, riskují na silnicích pokutu.

Příští rok se rozjede poslední kolo výměn řidičáků. Do konce roku 2013 musí vyměnit své doklady motoristé, kterým byly vydány od ledna 2001 do konce dubna 2004.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!