Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vymýšlel jsem si, kaje se Knetig

Česko

Dočasné vedení fondu se snaží doložit, že v úřadu je vše v pořádku. Klaus ale Drobilovu rezignaci přijal

Týden mlčení přerušil Martin Knetig, jeden z hlavních aktérů korupční kauzy na fondu životního prostředí. Záměrně prý na nahrávkách říkal nepravdy a exministr Drobil neměl o jeho jednání potuchy. PRAHA Nejsem korupčník, ani jsem nechtěl porušit zákon. Snažil jsem se zaběhnutý systém na fondu změnit. Tak jsem předstíral, že má role na úřadu je větší, než reálně byla.

Tak se dá shrnout obrana Martina Knetiga, poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila. Knetig včera přerušil mlčení a poprvé se vyjádřil k obvinění, že z fondu měl vyvést peníze „pro Pavla“ do ODS.

„Vznikem kauzy jsem zdrcen. Snažil jsem se vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila a mám pověření za něj vyjednávat. Proto jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy,“ stojí v prohlášení, které přišlo z e-mailové adresy Knetiga.

Autenticitu nelze ověřit, Knetig nebere telefon a nekomunikuje. Že by se před policií skrýval, však strážci zákona odmítají. Byl prý v zahraničí a už brzy proběhne výslech, kdy se ho detektivové zeptají na jeho verzi kauzy. Včerejšímu vyjádření policie velkou váhu nepřikládá.

„Nedalo se čekat, že přizná zmanipulování veřejné zakázky,“ řekl LN zdroj obeznámený s vyšetřováním. Kajícné prohlášení Knetiga pokračuje dále. „S panem Michálkem jsem měl přátelské vztahy. Jisté nedostatky, se kterými vykonával funkci, jsem považoval za své osobní pochybení. Klíčovým nedostatkem byl nedostatečný respekt vůči úřední hierarchii a celkově nízká sociální inteligence,“ píše Knetig a upozorňuje, že „obvinění vznesená Michálkem jsou nelogická a nepodložená“. Takový výklad Michálek odmítá. „Čekám, až bude potvrzena autenticita. Jak je to formulováno, to vypadá, jako by to psal spíše pan Drobil než pan Knetig. Je zřejmá snaha mu pomoci. Opakují se tam ty samé nepravdy,“ reagoval pro LN.

V souvislosti s korupční aférou se včera ozvalo i starostové ze Sdružení místních samospráv. Tvrdí, že na podezřelé praktiky na fondu upozorňovali již v říjnu. Vyjádřili nespokojenost s chováním zástupců Operačního programu životního prostředí, který fond spravuje. Kromě neprůhledného hodnocení žádostí o dotaci si stěžovali, že měli odměnit členy řídícího výboru Operačního programu, pokud chtěli dotaci získat.

„Nemohu konkretizovat, o které obce šlo, už by nikdy dotaci nezískaly. Jednalo se asi o desítku starostů,“ upřesnil Josef Bartoněk, šéf sdružení. S žádostí o řešení situace se obrátil na vedení fondu, ale „ironií osudu byl dopis adresován náměstkovi Fibingrovi, jednomu z aktérů korupční aféry“, dodal Bartoněk.

Dočasné vedení fondu pochybení, která se vůči instituci vrší, odmítá. Pověřená šéfka Radka Bučilová předložila situační zprávu, podle níž „nebyly nalezeny žádné důkazy ani indicie, které by nasvědčovaly manipulaci veřejných zakázek či přípravě trestných činů“. Ani to nezachránilo krk ministru Drobilovi – prezident Václav Klaus včera oficiálně přijal jeho demisi. Úřad zatím přebírá náměstkyně Rút Bízková, která resort vedla už ve vládě Jana Fischera.

***

Poznámku k tématu

čtěte na straně 10

PŘEPISY NAHRÁVEK

* Knetig hovoří s Michálkem „Pro toho Pavla, aby měl někdy šanci být prostě premiérem, tak on bez toho, že pro tu stranu mimo jiné i vydělá peníze..., aby jinými slovy ta strana mohla být dál.

A teď si samozřejmě říkám: Ano, není to správný..., opravdu je to loupež za bílýho dne.“ „Jak jsme se domluvili s Pavlem, tak se potom stane, že tam nic nezůstane, kradou všichni...

Kdežto když si to vezmeš, nastavíš systémový pravidla, nastavíš klíčový lidi, tak ty víš, že ty peníze, který se tady hýčkaj, tak neskončily někde jinde, prostě jdou na tu věc.“

* S Michálkem hovoří Drobil „Ve vašem případě to byla politická nominace, kterou udělal sice Martin Knetig, ale já jsem ji absolutně pokryl svojí osobou.

Stejně tak je na úřadě ještě jeden člověk, který má absolutní politické krytí, a to je Dušan Fibingr. Ten má ale politické krytí jiných významných lidí z ODS...“ „Na začátek říkám, že absolutně nezpochybňuji vaši kompetenci... pracovní, ale to je polopolitická funkce, ať se vám to líbí, nebo ne, jste v dění těch politických vlivů, je to jeden z mála fondů v dané situaci, který má peníze.“

* S ministrem hovoří Michálek (vysvětluje, že Knetig a Fibingr chtějí manipulovat zakázky) „Poradenství, o kterém se jedná, bylo 80 milionů korun.

A v okamžiku, kdy vám už z jiných poradenských nebo advokátních kanceláří jde informace, že na prvním místě bude... (konkrétní firma). Pro mě jsou tohle věci prostě jakoby za hranou toho, na co je člověk zvyklý…“

* Mluví Drobil, už ví, že Michálek si rozhovor s Knetigem nahrával „Pokud něco takového existuje, tak jim to musíte dát. A ujistit je…, že jestli něco je, jestli tady něco bylo, tak že je to teď tady na tom stole, ta výpověď bude zničena…“ „Pokud máte něco, co dokazuje něco, co má nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na policii, anebo to zničte. V opačném případě to zničí vás.

To říkám úplně otevřeně.“

KAUZA TAJNÝCH NAHRÁVEK O KORUPCI

Martin Knetig Drobilův poradce, který se měl snažit ze Státního fondu životního prostředí získat peníze pro ODS. Včera poprvé od vypuknutí aféry promluvil. V prohlášení uvedl, že si vše vymyslel. „Snažil jsem se vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy.“

Dušan Fibingr Náměstek na fondu životního prostředí, další člověk, který měl tlačit na šéfa fondu Libora Michálka, aby se manipulovalo s veřejnými zakázkami. Drobil jej poslal na nucenou dovolenou. Včera vystoupili starostové ze Sdružení místních samospráv s tím, že na podezřelé praktiky ve fondu upozornili už v říjnu. Jejich předseda tehdy reagoval na stížnosti několika z nich, kteří byli vyzváni k poskytnutí „odměny“, pokud chtějí od fondu získat požadovanou dotaci pro obec. Dopis se ale dostal právě do rukou Fibingra.

Libor Michálek Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí. O funkci přišel poté, co ve spolupráci s médii upozornil na úplatkářskou kauzu ve fondu. Svého letitého známého Knetiga tajně nahrál při hovoru o korupci, později záznam zveřejnil, aniž by se obrátil na policii. Tajně si nahrál i rozhovor s ministrem Drobilem.

Pavel Drobil (ODS) Od včerejška už bývalý ministr životního prostředí. Prezident Václav Klaus přijal jeho demisi. Drobil rezignoval kvůli korupční aféře, vinu ale nepřiznal. Trvá na tom, že pouze pochybil ve výběru spolupracovníků. Úřad místo něj dočasně povede Rút Bízková, která v čele resortu stála již v úřednickém kabinetu premiéra Jana Fischera.

Jak je to formulováno, to vypadá, jako kdyby to psal spíš pan Drobil než pan Knetig

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...