Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jednáme efektivně a rychle, řekl Válek. Obnovme výrobu léků u nás, vyzval

Česko

  12:28aktualizováno  13:13
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek potvrdil, že do lékáren dorazilo 300 tisíc balení Nurofenu pro děti. Dostupný je podle něj i penicilin. Aby však stát dokázal efektivně čelit špatné situaci na trhu léčiv, zřídil resort skupinu pro efektivní nákup léků. Problém by totiž mohl trvat až rok.

„Situaci na lékovém trhu řešíme, a to efektivně a rychle. Máme ji plně pod kontrolou,“ řekl Válek. Řekl, že do Česka dorazilo 300 tisíc balení Nurofenu pro děti, v zemi je podle něj i penicilin, a to jak pro děti, tak pro dospělé.

„Dnes se v lékárnách v celé České republice Nurofen vyskytuje,“ potvrdil vedoucí lékárník Fakultní nemocnice Motol Petr Horák. Je však podle něj třeba situaci nadále aktivně monitorovat a případné výpadky řešit.

Kvůli složité situaci na trhu s léčivy resort proto založil pracovní skupinu, kterou povede náměstek ministra Jakub Dvořáček. V dalších měsících bude skupina zasedat pravidelně, poté se uvidí dle situace. Jak totiž Dvořáček upozornil, nedostatek léků na trhu může trvat až rok. Chybí totiž účinné látky i materiály na obaly, neexistuje podle něj jednoduché řešení problému.

Sdílíte Válkův názor, že úřady nedostatek léků vyřešili rychle a efektivně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 29. prosince 2022. Anketa je uzavřena.

Ne657
Ano83

„Nejčastěji jde o důvody, které souvisí s výrobním či dodavatelským řetězcem. Je to záležitost, která se dotýká celé Evropy,“ uvedla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Může to být třeba nedostatek aktivních substancí, které léky obsahují a které se vyrábí především v Asii. „Další důvody jsou obchodní, marketingové,“ dodala.

Jako další důvod toho, proč léky chybí, uvedla i fakt, že se zvýšila nemocnost oproti minulým rokům a proto se zvýšily i prodeje. Následně vyzvala, aby lidé zbytečně léky neskupovali.

„Jako jsme zajistili Nurofen, zajistíme i jiné potřebné léky,“ slíbil Válek. Doplnil, že situace v nemocnicích je stabilní, žádná léčba není ohrožena. „Neexistuje riziko, že nějaký pacient nedostane lék,“ dodal. I když antibiotika někdy chybí, existují podle něj způsoby, jak jej nahradit.

Pomoci by měla novela

Válek pak dle svých slov věc řeší se švédskou ministryní zdravotnictví, která od ledna přebírá téma na evropské úrovni z pozice předsednické země. „Je to otázka odolnosti Evropy,“ míní. Upozornil, že evropský trh nyní není schopný zcela obsloužit poptávku, je tak závislý na Číně. Produkce v této zemi je přitom ovlivněna epidemií covidu-19. „Ambice je dostat výrobu léků nejen do Evropy, ale i do České republiky, a to i za cenu pobídek,“ řekl ministr.

„Pod vedením Státního zdravotního ústavu existuje systém takzvaných antibiotických středisek,“ připomněl Válek. Jde o 75 pracovišť po celé republice, na které se mohou lékaři obrátit s prosbou o konzultaci, pokud by si nebyl jistý výběrem konkrétního antibiotika.

Podle Válka by mohla pomoci také novela zákona o léčivech, která je nyní v připomínkovém řízení a která by měla dát distributorům povinnost u vybraných léků na předpis držet dvouměsíční zásobu. Kromě toho by měly lékárny hlásit, jak velké množství nějakého léčiva mají, pokud u těchto léků hrozí nedostatek. Dále lékárny nebudou smět v těchto případech léky hromadit. Do Sněmovny by se podle Válka mohla dostat za několik měsíců, platit by pak mohla nejdříve od roku 2024.

„Budu osobně pravidelně kontaktovat především ty velké firmy a budu přínos nimi jednat o tom, aby když se takový problém objeví, jsme jednali o tom, jak léčiva zajistit,“ doplnil Válek s tím, že tento postup domluvil kabinet na středečním jednání vlády.

Irena Storová vyzvala k tomu, aby se lidé nechovali hrubě k lékárníkům, kteří jim musí oznámit, že lék na skladě nemají. „Jsem přesvědčena, že každý lékárník se snaží co nejlépe vždy nabídnout alternativu,“ řekla. Upozornila také, že dostupnost léčiv si lze ověřit na webu ústavu.

Autor: