Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Vypuštěné orlí mládě zemřelo

Česko

Po dravci zbyla jen vysílačka nalezená v liščím doupěti * Ornitologové budou v projektu pokračovat

BARTOŠOVICE Návrat orlů skalních do volné přírody v Beskydech pronásleduje smůla. Jeden ze tří v srpnu vypuštěných dravců, orlice Hanka, již nežije. Patrně ji sežrala liška. I přes počáteční neúspěchy budou ornitologové v záchranném projektu pokračovat.

„Příliš rychle se osamostatnila a doplatila na to. Mladí orli mají nedostatek zkušenosti, útočí tak i na větší kořist, než jsou schopni zvládnout,“ vysvětlil smrt mladé orlice vedoucí projektu na návrat dravých ptáků do Beskyd Petr Orel.

Nad Beskydami tak v tyto dny létá celkem šest orlů sklaních. První čtyři dovezené ze Slovenska vypustili moravští ornitologové už loni, stejný počet chtěli vysvobodit z klecí i letos. Jenže už po převozu dalších čtyř orlů letos na jaře onemocněl a uhynul samec Emil. Vypuštěny tak byly před třemi měsíci jen tři orlice – Filoména, Gabča a Hanka. Všechny vypuštěné dravce sledují ornitologové pomocí malých vysílaček, které mají ptáci připevněny na zádech.

Orlí mládě si zřejmě trouflo na lišku. Nebo naopak

Podle ornitologa Orla byla Hanka už od začátku nejvíce odvážná a sebevědomá. A to asi znamenalo její konec. Po dlouhém pátrání našli hledači už jenom její vysílačku v liščím doupěti v blízkosti beskydské obce Staré Hamry. Zda sama orlice na lišku zaútočila, nebo to byla naopak liška, která si troufla na mladého dravce, už se nikdy zjistit nepodaří. Petr Orel však zdůraznil, že stejné problémy měli i Irové, kteří obdobný projekt začali již v roce 2001. Do Irska jsou převážena orlí mláďata ze Skotska. „Minimálně tři tamní mladí orli padli za oběť rovněž liškám. A to vždy v době, kdy mláďata mají okolo tří měsíců a pro svoji nezkušenost jsou nejzranitelnější,“ vysvětlil Orel. Přesto podle něj projekt v zahraničí úspěšně funguje, první pár dravců v Irsku už dokonce vyvedl mládě.

Ani čeští ornitologové se proto nevzdávají naděje na úspěch. Je totiž pravděpodobné, že se k šestici dosud vypuštěných orlů v Beskydech přidá i sedmý. Mladý orel Evžen bude náhradou za uhynulého Emila. Slovenští ornitologové jej našli vypadlého z hnízda, s polámanými křídly. Evžen se již půl roku zotavuje v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku. Ujala se ho orlice Dina, která se stala náhradní matkou i pro ostatní mláďata ze Slovenska. „Jestli všechno půjde dobře, bude Evžen už v listopadu vypuštěn,“ míní Orel.

Čtyřem beskydským dravcům se daří dobře

Orlí mláďata dovezená na Moravu dostávají svá jména od po sobě jdoucích písmen v abecedě. Prvním čtyřem loni vypuštěným orlům jmény Anča, Babka, Cecilka a David se prý daří velmi dobře. I když právě Anču před rokem postřelil neznámý střelec nedaleko města Hranice na Moravě. Ornitologům se tehdy ptáka s prostřeleným křídlem díky vysílačkám podařilo nalézt a v bartošovické záchranné stanici uzdravit. Letos v květnu se Anča vrátila do Beskyd. Po střelci pátrala policie marně.

Poslední volně žijící orli skalní zmizeli z české přírody na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Problém je, že starší dravce už nelze stěhovat. Proto na Moravu putují slovenská, jen několik dní stará ptáčata, kterým ornitologové vytvářejí náhradní místo zrození nejprve v bartošovické záchranné stanici, později ve velké voliéře v odlehlých místech Beskyd. Z voliér jsou mladí orli vypouštěni do přírody.

Čeští ornitologové doufají, že se během tří následujících let usadí v Beskydech alespoň tři hnízdící páry. Projekt na návrat okřídlených dravců do Beskyd má skončit v roce 2010. Nad tamními lesy by tou dobou mělo létat dvacet orlů.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: