Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Vyrábějí hračky jako otroci

Česko

Kampaň Víte, s čím si hrajete? upozorňuje na nelidské pracovní podmínky v čínských továrnách na hračky

SHENZEN Hračky nejsou pro radost. Alespoň v čínských továrnách, kde se vyrábí, takové tvrzení platí. Nepřiměřeně dlouhá pracovní doba, až 120 hodin přesčasů měsíčně nebo nízké platy pod zákonným minimem.

Extrémní vyčerpání dělnic navíc vede často ke kolapsům a v nejhorších případech dokonce až ke smrti. A to se neděje až tak zřídka. Oficiální statistiky uvádějí, že ročně kvůli pracovním úrazům zemře v Číně přes 100 tisíc lidí. Čínština už má pro takovou smrt dokonce speciální slovo.

Na špatné pracovní podmínky nyní má i v Česku upozornit kampaň Víte, s čím si hrajete?, která je společnou iniciativou nevládních organizací z Česka, Francie, Polska, Rakouska a Rumunska.

V jejím rámci se představí zpráva nevládní hongkongské organizace SACOM (Studenti a vědci proti nezákonnému chování korporací), která vychází z výzkumů přímo ve dvou továrnách na hračky a upozorňuje na nelidské pracovní podmínky při výrobě hraček.

„Práce je někdy tak náročná, že někteří dělníci při ní omdlí únavou. Protože se na dělníky spěchá a jídelna je malá a přeplněná, mnoho jich kvůli dlouhé frontě nedostane oběd. Čekání ve frontě trvá déle než samotné jídlo,“ uvádí zmiňovaná zpráva výpověď jedné z dělnic v továrně na hračky v Shenzenu v jihočínské provincii Guangdong. Čtyři z pěti hraček, které dostanou české děti k letošním Vánocům, pocházejí z jedné z pěti tisíc továren právě v této provincii, kde se vyrábí asi 80 procent všech celosvětově prodaných hraček.

Na výrobě hraček v Číně pracují asi čtyři miliony lidí, většinou jde o mladé ženy do 30 let, které jsou podle šéfů v továrnách snáz manipulovatelné. Dělnice většinou ani nemají pracovní smlouvy. „Vyrábím hračky pro vývoz. Pracovní podmínky v továrně se dají přirovnat k otroctví, nemám ani čas se vyspat. Chtěla bych odejít, ale není to jednoduché. Vedení továrny zadržuje naše platy 45 dní.“ sdělila nevládním aktivistům jiná dělnice z továrny Tianyu Toys vyrábějící plyšové hračky pro firmu Disney.

Dělníci v areálu továrny na hračky i žijí. V pokojích o 25 metrech čtverečních bydlí až 16 lidí. Za toto ubytování a stravu, kterou často ani nestihnou, jim zaměstnavatel strhává zhruba třetinu platu.

Vánoce = dlouhé přesčasy Pracovní podmínky se navíc výrazně zhoršují před Vánoci. Kvůli několikanásobně vyšší poptávce po hračkách a posunování objednávek hračkářských firem těsně před svátky musí továrny zboží vyrobit za velmi krátkou dobu. Přesčasy se tak ještě prodlužují.

Ačkoli Mezinárodní svaz hračkářského průmyslu prosadil kodex, který měl zlepšit podmínky v továrnách, výsledky jsou zatím nulové. Souvisí s tím i zapojení továren do certifikace ICTI CARE, která má zaručit, že výroba funguje v lidských podmínkách. Problém je ale v tom, že i u těch továren, které certifikát mají, neohlášené audity zjistily, že při předchozích kontrolách vedení továren podvádělo. „Před tím, než přijde kontrola, si továrna vyrobí hezkou fasádu. Management připraví věty, které máme odříkat v případě, že se nás někdo na něco zeptá,“ uvedl dělník z jedné továrny.

Hlavním důvodem nelidských podmínek v čínských výrobnách je podle aktivistů nákupní politika nadnárodních hračkářských firem. „Obři, jako jsou Mattel, Hasbro či Disney, kteří kontrolují většinu trhu, tlačí na extrémně krátké dodací lhůty a diktují továrnám cenové podmínky sotva pokrývající výrobní náklady,“ uvádí se v tiskové zprávě kampaně.

***

Svědectví

Práce v čínských továrnách

Celkem 95 procent hraček dovážených do EU je vyrobeno v Číně. Na jejich výrobě pracují v Číně zhruba 4 miliony lidí. Dělníci v továrnách mívají až 15hodinové směny, dostávají pokuty za mluvení, přesčasy nemají placené. Pokud chtějí odejít na toaletu, musí chtít „povolenku k opuštění pracoviště“.

K dispozici nemají dostatečné ochranné pomůcky, nejsou informováni o nebezpečných látkách, s nimiž pracují. Nemají ani sociální pojištění, které nařizuje zákon.

Autor: