Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Vyrazily želvy do světa bez ochrany?

Česko

EVOLUCE ŽELV

PEKING Včerejší vydání časopisu Nature představilo nález hned dvou fosilizovaných exemplářů neznámého druhu 220 milionů let starých želv. Odontochelys (tj. zubatou želvu) objevili vědci v Kuan-ling v jihozápadní Číně. Tvor se vyznačuje řadou z hlediska vývoje této skupiny primitivních rysů a patrně žil ve vodě. Měl dlouhé končetiny vhodné spíše k plavání a zkamenělina se našla ve vrstvě mořských usazenin. Zatím se, podle nálezů starých přes 200 milionů let, spíše předpokládalo, že první želvy byly suchozemské. Tvor neměl kostnatým krunýřem kryté celé tělo. Brnění dokonale chránilo jen břišní partii. Z fosilie není jasné, zda „chybějící“ část na hřbetě překrýval nějaký například kožnatý krunýř, nebo zda zůstala zcela bez ochrany.

***

Primitiv, nebo specialista? Asi 40 centimetrů dlouhý Odontochelys je v paleontologii nováček a pořád si hledá svoje místo: snad jde o primitivní stadium vývoje želv s polovyvinutým krunýřem. A možná je to také plavecký přeborník, který ztratil část kostí, aby si „odlehčil“, jak je běžné u dnešních vodních želv.

Oba nalezené exempláře Odontochelys jsou ve velmi slušném stavu a přesvědčivě ukazují základní znaky zvířete: ozubenou tlamu a polovičatý krunýř; na břiše kompletní, na hřbetu tvořený jen rozšířenými žebry a páteří. Podobnými rysy se vyznačuje i jedna fáze zárodečného vývoje dnešních želv.

Autor: