Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Výroba lodí a televizí je ohrožena i v Koreji

Česko

TOKIO Obchod ve východní Asii silně ochabl. Japonskou katastrofou jsou nejvíce zasaženy firmy v Jižní Koreji. Ty jsou závislé na japonských dodávkách skla pro LCD obrazovky, zařízení pro výrobu čipů nebo silikonových destiček.

Korejská společnosti Hynix Semiconductor, která je druhým největším světovým výrobcem paměťových čipů, vyjádřila obavy z toho, že zemětřesení může dál oslabit spotřební poptávku a narušit dodávky japonských čipových komponentů.

Japonsko se na světové produkci počítačů, spotřební elektroniky a komunikační techniky loni podílelo 14 procenty, uvedla konzultační firma IHS iSuppli.

„Mohlo by to zvýšit ceny čipů. To však bude jen krátkodobý dopad narušení japonských dodávek,“ řekl finanční ředitel Hynixu Kim Min-čchul.

„V dlouhodobějším výhledu máme větší obavy z toho, že zemětřesení sníží celkovou poptávku a naruší dodávky čipových komponentů a zařízení, což by mohlo vést k výpadkům naší produkce,“ dodal. Japonská firma Shin-Etsu, největší světový výrobce silikonových destiček k výrobě polovodičů, o víkendu přerušila provoz ve svém závodě v Širakawě.

„Vzhledem k tomu, že tento závod se na japonské produkci 300milimetrových destiček pro polovodiče podílí více než polovinou, mohla by delší odstávka mít podstatný dopad na celé odvětví polovodičů,“ uvedli analytici japonské banky Nomura.

Tlak na dodávky mohou také pociťovat například firmy spoléhající na japonskou ocel, zejména tři korejští výrobci lodí - Hyundai Heavy Industries, Daewoo Shipbuilding a Marine and Samsung Heavy Industries.

Z katastrofy bude těžit Čína „Zemětřesení se podle zpráv dotklo asi 20 procent japonských kapacit výroby oceli,“ řekl jeden z analytiků Huyndai Securities.

Japonsko je jedním z předních světových výrobců oceli, 40 procent své produkce vyváží a loni export dosáhl rekordních 43 milionů tun.

Po katastrofě však bude zřejmě země sama potřebovat více oceli na obnovu infrastruktury. Podle analytiků by ale výpadek japonského vývozu mohly nahradit nadbytečné výrobní kapacity jinde, zejména v Číně, jejíž celkové výrobní možnosti dosahují nejméně 750 milionů tun ročně. Výraznější růst cen oceli by tak nastat neměl.

Podle včerejších zpráv zastavili klíčoví japonští výrobci oceli produkci v některých závodech. Světová ocelářská pětka JFE přerušila provoz na závodě u Tokia a největší domácí výrobce a světová čtyřka Nippon Steel zastavila výrobu ve dvou menších hutích. Japonská trojka Sumitomo Metal Industries odstavila produkci na svém hlavním závodě Kašima.

Vedle čínských ocelářů může z napjatějších dodávek oceli těžit zejména korejská společnost POSCO. Její akcie posílily o devět procent.

Tchajwanská společnost TSMC, která je největším smluvním výrobcem polovodičů na světě, uvedla, že bezprostředně jí omezení dodávek nehrozí.

Další tchajwanské firmy ze sektoru vyspělých technologií včetně výrobce chytrých mobilních telefonů HTC informovaly, že situace v Japonsku se zatím na dodávkách neprojevila, že však budou jednat s alternativními dodavateli a monitorovat vývoj.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč