Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Výroba v dubnu opět propadla

Česko

Po mírně optimistickém březnu se propad průmyslu v dubnu zrychlil, meziročně na 22,1 procenta

PRAHA Mírný optimismus a očekávání, že jsme v ekonomické krizi již dosáhli dna, je po včerejšku minulostí. Čísla za průmyslovou výrobu v měsíci dubnu, která uveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jsou pro ekonomy studenou sprchou. Ukazují jediné, to nejhorší českou ekonomiku teprve čeká.

Průmyslová výroba v Česku letos v dubnu meziročně klesla o 22,1 procenta. Propad se tak opět zrychlil a dosáhl srovnatelných hodnot jako v měsících lednu a únoru, kdy tento údaj také překonal dvacetiprocentní hranici. S velkými nadějemi ale ekonomové vzhlíželi k březnu, kdy se průmysl meziročně propadl „pouze“ o 12,2 procenta. Začalo se už hovořit o možném dosažení dna. Dubnová čísla ale tyto diskuse „poslala k ledu“.

„Krize v tuzemském podnikovém sektoru teprve začíná. Domnívám se, že až v létě nám ukáže svou hloubku. Již nyní však mohu říci, že to nejhorší máme teprve před sebou,“ varoval Petr Smutný z oddělení Podnikových financí a restrukturalizací společnosti PricewaterhouseCoopers ČR. „Podniky srazily náklady, oživení v obchodě však stále nepřichází,“ dodal. Zásadním problémem podle něj bude do budoucna druhotná platební neschopnost.

Průmysl táhla dolů výroba aut Podle údajů ČSÚ největší měrou k propadu celého průmyslu přispěla výroba motorových vozidel, kde celé odvětví meziročně spadlo o 25,5 procenta. Údaje o celkové průmyslové výrobě negativně ovlivnily také propady ve výrobě kovových konstrukcí, kovodělných výrobků a pokles výroby strojů a zařízení. Příznivou zprávu nepřináší ani údaj o průmyslových tržbách, jejichž pokles byl ještě hlubší než v případě výroby. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se v dubnu meziročně snížily dokonce o 23,1 procenta.

Nových zakázek mají firmy nyní minimum Zcela nejhorší hodnoty ale vykazují nové zakázky. „Dubnový propad zakázek o 26,7 procenta navozuje značný pesimismus. Pokud ve druhé polovině roku nebudou západní ekonomiky již ve fázi stabilizace či mírného růstu, údaje z české průmyslové výroby budou opět velmi dramatické,“ uvedl Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. Nedostatek nových zakázek u firem označila za největší problém současnosti také Hospodářská komora. Podniky to podle jejího vyjádření nutí k dalšímu snižování výrobních kapacit a zaměstnanosti.

„Je povinností vlády udělat maximum pro to, aby se objem veřejných zakázek minimálně nesnižoval,“ uvedl prezident komory Petr Kužel. „Udržení alespoň stávajícího objemu veřejných zakázek pro příští rok je klíčové a nejlepší možné řešení pro zmírnění důsledků recese a pomoc tuzemským firmám,“ dodal Kužel.

***

Průmyslová výroba pokračuje v rekordních propadech Průmysl v Česku se nadále řítí dolů a podle všeho ještě stále nedosáhl svého dna. Za měsíc duben 2009 se průmyslová produkce meziročně snížila o 22,1 procenta. Po mírně optimistickém březnu, kdy čísla naznačovala zpomalování poklesu průmyslové výroby, tak v dubnu přišla další studená sprcha.

K propadu celkové dubnové průmyslové produkce nejvíce přispěly:

Vývoj objemu české průmyslové produkce za poslední měsíce (meziroční změna - změna proti stejnému měsíci v předchozím roce, v procentech)

-7,3

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů - meziroční pokles o 25,5 procenta

-25,5 %

Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků -meziroční pokles o 36,1 procenta

-36,1 %

Výroba strojů a zařízení -meziroční pokles o 30,5 procenta

-30,5 %

A naopak:

Například výroba výro potravinářských výr výrobků -meziročně mírně na narostla o 1,2 procent procenta

+1,2 %

Zdroj: ČSÚ / JL

Autor: