Před soudem dnes stanulo v případu, jehož složku pojmenovali policisté Grate a Finis, sedm mužů ve věku od 30 do 55 let. Do kauzy bylo zapleteno více lidí, kteří tvořili distribuční síť, ti jsou ale souzeni samostatně.
„Všichni obžalovaní se na výrobě a distribuci drog podíleli, aby generovali finanční zisk. Nešlo o výrobu pro vlastní spotřebu,“ prohlásil státní zástupce Jindřich Pazdera.
Ten označil za hlavu skupiny, která vyráběla drogy od podzimu 2020 do loňského června, Poláka Norberta Wybraniece. Ten měl z Polska zprostředkovávat léky určené na výrobu pervitinu.
Wybraniec se ovšem prostřednictvím tlumočnice bránil, že léky prodával pouze v Polsku a na jejich zneužití k výrobě drog v Česku se nepodílel.
„Prodávání léků není v Polsku trestná činnost. S drogami jsem neměl nikdy nic společného, není mojí povinností se zabývat tím, na co kupující léky potřebuje,“ sdělil obžalovaný.
Svou přítomnost hájil prodejem motorky
Posléze kritizoval, že dosud nedostal přeložené výpovědi ostatních svědků i obžalovaných, což označil za ostudu soudního systému. „Nejsem seznámen s důkazními materiály, proto nebudu dále vypovídat, ale jsem nevinný,“ vzkázal.
Policisté ho loni zadrželi na Šumpersku společně s ostatními členy gangu. To Wybraniec vysvětloval tím, že si v inkriminovaný den jel pro peníze za motorku, kterou jeho přítelkyně prodala jednomu z obžalovaných v případu.
Ne všichni obžalovaní vinu popřeli. „Cítím se vinen v plném rozsahu, byla to hloupost, neměl jsem to dělat,“ vypověděl Pavel Toroni, který je obžalovaný z toho, že za finanční odměnu převážel léčiva i lidi, které se na výrobě drog podílely. Jako jediný ze sedmi obžalovaných je stíhán na svobodě, se státním zástupcem chce uzavřít dohodu a vině a trestu.
Vinu v plném rozsahu přiznal i Lukáš Strouhal, který měl dle obžaloby zajišťovat samotné vaření drogy v garáži na Šumpersku. „Uvědomuji si, že jsem svým jednáním mohl rozvrátit osudy vícero rodin,“ řekl v jednací síni.
Zbylí obžalovaní připustili částečnou vinu, odmítli ale, že by se podíleli na chodu organizované skupiny.
Podle policie vyrobili pervitin za 13 milionů
Gang podle policie během svého působení vyrobil téměř sedm kilogramů pervitinu, jehož hodnota na trhu je asi třináct milionů korun. Droga mířila převážně k uživatelům z Olomouckého kraje, ale také na Pardubicku či do Polska.
Skupina se dokonce pokoušela pervitin poslat do vazební věznice synovi jednoho z obžalovaných ve fixách. Vězeňská služba však zásilku odhalila.
Soud má během dneška naplánován výslech všech obžalovaných, proces bude pokračovat i zítra. „Celý případ je složitý, proto bude rozdělen do šesti jednacích ‚dvoudnů‘. Pokračovat budeme 13. září výslechy svědků,“ přiblížil předseda senátu Petr Sušil.
Skupina je obžalovaná za nedovolenou výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. V případě odsouzení hrozí aktérům až 18 let za mřížemi.