Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výrobci frgálů bojují v Bruselu

Česko

ZLÍN O chráněné zeměpisné označení hodlají pro svůj výrobek usilovat výrobci tradičních valašských frgálů. Pokud v Bruselu uspějí, slibují si od označení lepší odbyt na domácím i evropském trhu, známka by podle nich měla zamezit i konkurenci producentů podobných výrobků z jiných regionů.

Tvrdí to zástupci sdružení výrobců tohoto tradičního pečiva, kteří se o získání evropské ochrany zasazují. „Přineslo by to především velkou prestiž, kterou si samozřejmě valašský frgál zaslouží. Slibujeme si od toho, že přinese i trochu více pracovních příležitostí, když odstraní nekalou konkurenci,“ řekla zástupkyně sdružení Jana Kasalová. Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku provozuje pekařství, které se jejich produkcí zabývá.

Shromáždění dokumentů potřebných k podání žádosti podle ní trvalo přibližně dva roky. Sdružení nyní tvoří celkem osmnáct drobných i větších producentů.

Valašský frgál se v regionu peče už několik staletí a první písemné známky o jeho recepturách pocházejí z roku 1826. Koláče podobné frgálům se však vyrábějí i na řadě dalších míst republiky, což jeho producenti z Valašska odmítají. Podle europoslance Jana Březiny, který se sdružením na získání ochranné známky spolupracuje, bude žádost podána během října. V ideálním případě by ji podle něj valašský frgál mohl získat už koncem příštího roku.

„Myslím si, že ta šance je vysoká. Důvodem je, že podobný koláč nebo podobné pečivo široko daleko kolem České republiky neexistuje. Nepředpokládám, že by se někdo ze zahraničí proti tomuto názvu odvolal,“ řekl včera europoslanec Březina.

Chráněné označení EU má už šestnáct tuzemských výrobků. Patří mezi ně například českobudějovické pivo, štramberské uši nebo pardubický perník. Mezi potraviny, které zatím o celoevropskou registraci usilují bez úspěchu, se řadí olomoucké tvarůžky a karlovarské a mariánskolázeňské oplatky. Proti nim mají námitky Německo a Rakousko.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...