Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pomoc k výročí okupace. Lidé posílají ukrajinské ambasádě 1 968 korun

V neděli proběhla před budovou Českého rozhlasu pieta k uctění památky obětí vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa, které proběhlo 21. srpna 1968. (21. srpna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Čtyřiapadesáté výročí přepadení ČSSR vojsky Varšavské smlouvy, které připadá na neděli 21. srpna, se část lidí rozhodla oslavit v kontextu současného dění. Na sociálních sítích se nyní šíří výzva, podle které lidé na účet ukrajinské ambasády posílají 1 968 korun, tedy stejnou částku, jako je rok, kdy započala sovětská okupace Československa.
  15:46

„Čim více finančních připomínek v symbolické výši 1 968 korun, tím více napomůžeme ruským okupantům, aby se vrátili domů ke svým rodinám… I to je obrana proti mocenským choutkám Ruska,“ napsal například na svůj twitterový účet senátor Jan Horník. Přiložil k tomu fotografický důkaz o tom, že sám přispěl.

Není jediný. Namátkou o svém zapojení na sociálních sítích s využitím hashtagu 1968CZKproUkrajinu informovali třeba výsadkář Ivo Zelinka, biochemik Jan Konvalinka či právník Petr Němec.

A že se výzva uchytila, potvrzuje i Velvyslanectví Ukrajiny v Praze, na jehož účet peníze chodí. „Plateb 1 968 Kč nám chodí opravdu hodně i dnes o víkendu. Přesný počet příspěvků se dozvíme v pondělí,“ uvedlo na Twitteru.

Peníze odeslané na účet velvyslanectví poputují na nákup zbraní pro ukrajinskou armádu. Ambasáda jej založila již v březnu tohoto roku, krátce po začátku ruské invaze, a Češi na něj zaslali již stovky milionů korun. Zbraně ukrajinské zastoupení v ČR nakupuje ve spolupráci s ministerstvem obrany, konkrétně jeho náměstkem Tomášem Kopečným.

„Ozbrojené síly a domobrana Ukrajiny nyní urgentně potřebují vojenský materiál pro obranu svých domovů, vlastní země a národní suverenity. Zastupitelský úřad a Úřad přidělence obrany Ukrajiny v Praze má seznam konkrétních požadavků ukrajinské armády, který lze ihned pořídit od českých firem,“ stojí na stránkách SupportUkraine.cz.

Vzpomínky na okupaci a Ukrajina

Nejde o jediný způsob, jakým je současné výročí spojováno s událostmi na Ukrajině. Velvyslanectví v neděli na pražském Výstavišti pořádá benefiční koncert s názvem NeverMore 68, kterým chce ukázat paralelu mezi událostmi srpnové okupace Československa před 54 lety a dnešní ruskou invazí.

A situaci na Ukrajině připomněli také politici, kteří se zúčastnili pietní vzpomínkové akce u budovy Českého rozhlasu. Třeba premiér Petr Fiala prohlásil, že obě události si jsou v něčem podobné. „Jsme svědky zbabělého zneužívání hrubé síly, pohrdání válečnými konvencemi. Podobné je i to, že Rusko stále považuje středovýchodní Evropu za svůj majetek, s nímž si může nakládat podle libosti,“ řekl Fiala.

Vzpomínky na okupaci

Není podle něj náhoda, že Moskvu vyprovokoval podobný vývoj. V Československu to byl pokus o směřování k demokracii, na Ukrajině snaha o integraci do západních struktur.

„Před 54 lety nám Sovětský svaz ukázal, že cokoli svobodného mu je cizí, a Rusko je dnes stejné. Musíme Ukrajincům pomoci, aby agresora porazili,“ napsala zase předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová na svém Twitteru.

21. srpna 2018

Autor: