Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyšetření odhalí nádor tlustého střeva

Česko

Od tohoto roku mohou lidé starší pětapadesáti let využít zdarma preventivní koloskopické vyšetření, které má pomoci odhalit nádory tlustého střeva a konečníku ještě v časném stadiu. Nádory totiž vznikají nejčastěji po padesátém roce věku a projevují se krví ve stolici a změnou vyprazdňování. Preventivní vyšetření je však určeno těm, kteří nepozorují žádné příznaky.

Metal-Aliance už preventivní koloskopii několik měsíců hradí, a to i lidem mladším. Od padesáti let jednou ročně, od čtyřiceti jednou za rok v případě, že se kolorektální karcinom vyskytl u blízkých příbuzných, a bez ohledu na věk ho jednou ročně proplácí ženám, které prodělaly rakovinu prsu, dělohy či vaječníku. Stejně ji bude proplácet i v následujícím roce.

Zdravotní pojišťovny dosud v rámci preventivního screeningu hradily jen test na okultní (skryté) krvácení, a to lidem od 50 do 54 let jednou ročně, lidem starším 55 let jednou za dva roky. Tento test budou pojišťovny hradit i nadále. Odhalí ale jen asi pětinu karcinomů. Proto je nutné toto vyšetření provádět každé dva roky. Preventivní koloskopii stačí podstoupit jednou za deset let.

Autor:

Pronájem bytu 2+kk Třeboň
Pronájem bytu 2+kk Třeboň

Husova, Třeboň - Třeboň I, okres Jindřichův Hradec
10 500 Kč/měsíc