Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Vyšetřování armádních zakázek prověří nová pracovní skupina

Česko

  16:08aktualizováno  16:47
PRAHA - Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula zřídil pracovní skupinu, která bude analyzovat informace a zjištění v případech souvisejících s armádními zakázkami. Řekl také, že chce prověřit tvrzení médií o tom, že se některé kauzy nešetří a dokonce zametají pod koberec.

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. foto: ČTK

Policie se v současné době zabývá například připravovanou zakázku na nákup minometů, údajnou korupcí při nákupu obrněných transportérů Pandur či plánovaném nákupu letounů Gripen.

Ministr vnitra chce zjistit, kdo přerušil šetření armádních kauz

Vrchní státní zastupitelství by měla vypracovat přehled toho, kdo a z jakých důvodů v minulosti zastavil vyšetřování podezřelých armádních obchodů. Řekl to vicepremiér, ministr vnitra a předseda koaličních Věcí veřejných (VV) Radek John s tím, že o uskutečnění podobné "inventury" se hodlá usilovně zasazovat.

Na ustavení pracovní skupiny se Rampula podle svých slov dohodl s náměstkem policejního prezidia Viktorem Čechem a šéfem protikorupční policie Liborem Vrbou. Tým bude například shromažďovat podklady pro to, aby mohli policisté a státní zástupci koordinovat své postupy v jednotlivých kauzách.

Nákup minometů za sto milionů
V případu plánované stamilionové zakázky na nákup minometů zahájila protikorupční policie na počátku září úkony trestního řízení. Detektivové se případem zabývají s podezřením na spáchání trestného činu přijímání úplatku. Na případ upozornil deník Mladá fronta Dnes (MfD), který uvedl, že bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva společně s lobbistou Josefem Jindrou domlouval armádní zakázku na nákup minometů od finské firmy Patria. Podle MfD šlo o to, že by Patria bez výběrového řízení dodala české armádě minomety a odměnou za tuto výhodu by pak zaplatila provizi.

V kauze údajné korupce při nákupu pandurů zveřejnil deník tajně natočené rozhovory s bývalými manažery rakouské firmy Steyr, která transportéry vyrábí. Oba manažeři hovořili o provizích z obchodu pro české politické strany. Česká policie případ prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Před několika dny vznikl kvůli případu česko-rakouský vyšetřovací tým.

S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na nákup stíhaček Jas-39 Gripen s Českem přišla v únoru 2007 švédská televize. Podle ní se rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly jako poradce společnosti BAE Systems pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu letounů na starosti. Policisté již případ dvakrát odložili, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká však případ letos znovu otevřela.

Smlouvu o nákupu gripenů schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...