6. dubna 2012 7:00, aktualizováno  11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšetřování úplatku za milost bylo podivné, tvrdí psychiatr

Zaplatila si bývalá policistka Radka Kadlecová milost u prezidentské kanceláře? Policejní vyšetřování důkazy nenašlo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaplatila si bývalá policistka Radka Kadlecová milost u prezidentské kanceláře? Policejní vyšetřování důkazy nenašlo. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Čelila podezření, že si milost u prezidenta zaplatila. Policie však bývalé policistce Radce Kadlecové vinu neprokázala. Psychiatr Martin Konečný, který na možný úplatek upozornil, má však o vyšetřování pochybnosti. "Bylo velmi podivné," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Nestandardní byl podle Konečného už průběh jeho výslechu. "Půl hodiny se mě dotazovali hlavně na to, jakým způsobem se o tom dozvěděla média." Až poté, co se ohradil, dostal se prý teprve k samotnému líčení toho, jak mu Kadlecová o dvoumilionovém úplatku řekla.

Případ Kadlecová

Radka Kadlecová pracovala u karlovarské cizinecké policie. Krajský soud v Plzni ji na dva roky odsoudil za to, že přijímala peníze od lidí, kteří žádali o povolení pobytu v Česku.

Policistka však situaci psychicky nezvládla a zhroutila se. Čtrnáct dnů strávila na psychiatrické klinice v Ostrově. Po propuštění požádala o milost. Později se na psychiatrii vrátila a tehdy se psychiatrovi Martinu Konečnému svěřila, že si u prezidenta zakoupila milost. Tu následně dostala.

ČTĚTE VÍCE: Policie: Prezidentská milost pro policistku nebyla uplacená

Zarazila ho i skutečnost, že policie neměla zájem vyslechnout další dvě osoby, které se mu nezávisle na sobě o úplatku Kadlecové zmínily. Jejich jména však nemohl říct z důvodu lékařského tajemství. 

"Řekli, že jsou schopni zařídit, aby mě soud velmi rychle slibu mlčenlivosti zbavil. Ale už se mi nikdy nikdo neozval," uvedl Konečný.

Policie však pochybení odmítla. "Co se týká údajného zbavení mlčenlivosti, tak toto je pro nás nová zpráva a dozvěděli jsme se ji z médií," uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej

Podle něj ve spise není žádná zmínka o tom, že lékař zbavení mlčenlivosti kdy požadoval. "Budeme chtít po uvedeném lékaři doplnění jeho výpovědi," dodal Ibehej..

Mluvila o tom na potkání

Pochybnosti o průběhu vyšetřování jsou však slyšet i v hlase Miroslava Dorňáka, starosty obce Chyše, odkud policistka pochází. U prezidenta se za ni přimluvil. Následně se mu však zmínila o úplatku a že jeho přímluvu potřebovala jen jako formalitu.

"Já mám na vyšetřování policie svůj názor, ale ten nechci zveřejňovat," nechtěl se však Dorňák do hodnocení práce policie pouštět. "Že to říkala na potkání kdekomu (o úplatku, pozn. red.), to je pravda. Ale dneska vám to nikdo nepřizná," dodal starosta.

Psychiatr Konečný o pravdivosti verze o úplatku prezidentské kanceláři nepochybuje. "Já jsem si jistý, že k tomu uplácení došlo, protože ty výpovědi byly naprosto věrohodné. Ale důkazy to samozřejmě nejsou," prohlásil.