Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Vyšetřování zasadilo BP další ránu

Česko

BP zřejmě zaplatí za únik ropy v Mexickém zálivu více, než se čekalo * Investoři už připouštějí bankrot firmy

LONDÝN Už třetinu své tržní hodnoty ztratila naftařská společnost BP, jedna z největších firem na světě. Včera se přitom pád ceny akcií BP ještě zrychlil, když americká vláda oznámila, že své jednání zahajuje speciální vyšetřovací komise a že zvažuje soudní proces na základě trestního zákona. Vláda chce společnost exemplárně potrestat, a to by ji mohlo stát miliardy dolarů. Viní ji ze škod způsobených únikem ropy z těžní plošiny Deepwater Horizon, nejhorší ropné havárie v historii USA. Podle průzkumu americké televizní stanice CNBC mezi investory na Wall Street se čtvrtina z nich domnívá, že by BP mohla do roka zbankrotovat.

Vláda hledá zákon na BP Americký prezident Barack Obama včera prohlásil, že bude požadovat trestní stíhání konkrétních osob, pokud se prokáže, že v souvislosti s havárií ropné plošiny Deepwater Horizon byly porušeny zákony. Zároveň chce finančně zasáhnout i společnosti, které vrt provozovaly – BP a společnosti Transocean a Halliburton. Firma Transocean plošinu vlastní a pronajímala ji BP. Pracovníci Halliburtonu zajišťovali na plošině některé práce. Největší odpovědnost však zřejmě ponese BP.

Odpovědnost těžařů za škody způsobené únikem ropy je sice podle amerického zákona o ropném znečištění omezena do výše 75 milionů dolarů (BP už zaplatila 36 milionů a mluvčí společnosti prohlásil, že firma zaplatí dobrovolně více, než je maximální částka), jenže vláda chce proti společnosti použít i další zákony. Například zákon na ochranu ptactva či jiné zákony o ochraně životního prostředí. Tam není platba firem takto omezena. Pokud se prokáže, že únik ropy způsobila nedbalost či jiné pochybení, může vláda také žádat zaplacení miliard dolarů za vyčištění moře a pobřeží i škod na životním prostředí. Žaloby už na BP podali i rybáři, majitelé restaurací, hotelů a pozemků na pobřeží, které zasáhla uniklá ropa. Chtějí náhradu za ušlé zisky z rybaření a turismu. Podle listu The New York Times by nakonec mohla BP zaplatit jen za část škod zhruba 14 miliard dolarů. Obama prohlásil, že vláda dohlédne na to, aby BP zaplatila soukromníkům všechny ztráty.

Firmu dosud stály snahy o zastavení úniku ropy 990 milionů dolarů. Investoři odhadují, že celkové náklady na ucpání vrtu by mohly nakonec dosáhnout až sedmi miliard dolarů.

Celkově by tak mohlo jít o více než dvacet miliard dolarů, tedy zhruba desetinu ceny aktiv celé firmy. Investoři nevidí konec problémů Havárie plošiny Deepwater Horizon vyvolává i tlaky na zastavení těžby ropy u amerických břehů. Obama dal zatím k ledu plán na její rozšíření, který před nehodou prosazoval. Pokud by skutečně došlo k omezení nebo přerušení podmořské těžby v Mexickém zálivu (Obama mluví o prověření bezpečnosti stávajících těžebních zařízení), rychle by to zvýšilo její cenu na světových trzích. Z Mexického zálivu totiž pochází čtvrtina ropy spotřebované v USA a jeho produkce tvoří 8 procent celosvětové těžby.

„Cenu ropy ovlivňuje havárie již teď. Jindy by byl tlak na zvyšování cen mnohem větší, teď se ale všichni zaměřují spíše na informace o vývoji světové ekonomiky,“ říká Jan Procházka z firmy Cyrrus, který se zabývá obchodováním se surovinami. „Pokud jde o ceny akcií BP, investorům vadí, že zatím není v dohledu žádné vyčíslení škod ani ucpání vrtu. Akcie BP proto klesají. Až dojde k zastavení úniku, očekávám mimořádný růst akcií BP,“ dodává. Poslední pokus o zastavení úniku ropy v hloubce 1,6 kilometru pod hladinou podnikly technici BP včera v noci. Do uzávěrky tohoto vydání nebyl výsledek znám.

***

Ropná katastrofa

Autor: