Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vyšinutý veterán Rambo? Syndrom boje se v životě projeví jinak

Afghánistán

  12:00
LONDÝN/PRAHA - Příběhům, v nichž si vyšinutý vysloužilý voják vsugeruje, že je stále ve válce, a začne útočit na lidi, se psychologové smějí. Tohle se prý může stát v knížkách nebo filmech, v životě to bývá jinak.

Rambo - První krev foto: Reprofoto

Daleko seriózněji se odborníci zabývají méně viditelnými poruchami. „Buď je bolí hlava, nebo můžou mít až neurózy, deprese, zvýšenou úzkostlivost, strach a ztrácí radost ze života,“ popisuje psycholožka Ilona Wölfelová, jak se u vojáků může projevit přechod do normálního civilního života.

VÍCE O SITUACI VETERÁNŮ:

Do ordinace za ní občas chodí manželky ozbrojenců, kteří se po dlouhé době vrátili domů a nezvykli si na fakt, že si můžou najednou dělat všechno, co chtějí. „Chlapi jsou navyklí na nějaký režim a dělá jim problém,domácí nepořádek. Odvykli tomu. Vždyť si třeba vezměte, že vojna řadu kluků naučila, že si trika ve skříních staví do komínků,“ říká psycholožka.

Shell shock: odkaz první světové války

  • Jeden z prvních válečných syndromů - shell shock (šok ze šrapnelů) - se objevil v krvavých zákopech první světové války.
  • Po závratích či migrénách přicházelo u mladých mužů velmi často psychické zhroucení. Hrůzy bojů v první linii ve velké míře způsobovaly i sebevraždy vojáků.

Ve své dlouholeté praxi se setkala například s extrémním případem, který skončil rozpadem rodiny. Muž byl z mise až natolik navyklý na nebezpečné situace, že se bez nich neobešel ani po návratu domů a neustále je vyhledával. „Nemohl se adaptovat na rodinný život, tak odjel do světa,“ vzpomíná Ilona Wölfelová na vyprávění jeho manželky.
 Psychické potíže bývalých vojáků nejsou v České republice nic nového, provázejí je už od roku 1990, kdy bylo prvních několik stovek nasazeno v Perském zálivu.

Záliv i Vietnam. Obě války mají svůj syndrom

Do operace Pouštní bouře vyrazilo z Československa dvě stě dobrovolníků z protichemické jednotky. Po návratu se u řady z nich objevily zdravotní poruchy doprovázené únavou, výpadky paměti či potížemi v sexuálním životě. Obdobné překážky u svých vojáků musely řešit i ostatní armády, které se osvobozování Kuvajtu po okupaci Saddámem Husajnem zúčastnily. „Příznaky nebyly jednotné. Ani nejsou vzácné. To, co bylo ojedinělé, je rozšíření a intenzita těchto příznaků,“ tvrdí vědec Anthony Lloyd, jenž dopady pouštní války zkoumal u britského vojska.

INFOGRAFIKA

Podle jeho výzkumu je syndrom války v Zálivu způsoben několika faktory, jde třeba o intenzivní očkování proti biologickému a chemickému zasažení, působení pesticidů, nervových plynů a dýmu z hořící ropy i užívání munice s ochuzeným uranem.

V mnohem větší míře se s podobným syndromem museli vypořádat američtí vojáci po vietnamské válce. Posttraumatická stresová porucha byla způsobena především hromadným vyvražďováním severovietnamských vesnic. Muži se pak domů vraceli coby zničené osobnosti a často končili v psychiatrických léčebnách. Takovým hrdinou je i John Rambo ze známé filmové série.

Mezinárodní mise s účastí Čechů

Od srpna roku 1990 se československá a později česká armáda zúčastnila 29 zahraničních operací. Tady jsou některé z nich:

  • Pouštní bouře: při svém prvním bojovém nasazení po revoluci zamířilo 200 vojáků dobrovolníků protichemické jednotky do Perského zálivu. Spojenci zasahovali proti Iráku, který okupoval Kuvajt.
  • UNGCI: v letech 1991 až 2003 dohlíželo celkem 320 českých a slovenských vojáků na správné rozdělování humanitární pomoci Iráčanům po osvobození Kuvajtu.
  • UNPROFOR: první masové nasazení v cizině, na území bývalé Jugoslávie se při mírové misi OSN v letech 1992 až 1995 vystřídalo 2250 československých vojáků, čtyři z nich byli zabiti.
  • IFOR, SFOR, SFOR II: zatím vůbec nejvíce českých vojáků a vojákyň (6300) se zúčastnilo mírové mise, která měla za úkol v letech 1996 až 2001 stabilizovat život v občanskou válkou rozvrácené Bosně a Hercegovině.
  • KFOR: jsou to dva týdny, co české vojsko ukončilo dvanáctileté působení v Kosovu. Armáda ČR tam ztratila 3 muže. Daleko tragičtější ale byla KFOR pro Slovensko, v lednu roku 2006 se zřítil jejich letoun a uvnitř zahynulo 42 lidí, jen jeden člověk přežil.
  • Trvalá svoboda: polní nemocnice a jednotky biologické, chemické a radiační ochrany o síle 612 lidí se v roce 2002 a 2003 zúčastnily války v Iráku proti režimu Saddáma Husajna. Působily na území Kuvajtu. Pod stejnou hlavičkou, tentokrát však při protiteroristickém tažení v Afghánistánu, byli v dalších letech nasazeni i příslušníci elitní bojové 601. skupiny speciálních sil.
  • Winter Race: 29 českých vojenských zdravotníků se zúčastnilo humanitární operace NATO v Pákistánu, který v říjnu roku 2005 zasáhlo zemětřesení.
  • Air Policing, NATINADS: první zahraniční mise českého taktického letectva probíhala od května do září 2009, stíhačky Jas-39 Gripen z Čáslavi střežily coby součást dlouhodobé operace NATO vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska. Nad Pobaltím se v ostraze střídají země NATO, které vlastní nadzvukové letouny, protože tamní země je nemají. Čáslavské stroje se nad Pobaltí vrátí zase v roce 2012.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!