Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výslech? Je třeba poznat blud

Česko

PRAHA Až půjde Barbora Škrlová k výslechu, může své vyšetřovatele dostat do úzkých.

Nikdo totiž nedokáže odhadnout, jak bude třiatřicetiletá žena, která se vydávala nejprve za třináctiletou Aničku a posléze za třináctiletého Adama, schopná vypovídat.

„Buď je nesmírně fikaná, nebo duševně nemocná,“ myslí si advokát Josef Lžičař, který se kloní spíš ke druhé verzi.

Vyšetřovatelé by podle něj ke Škrlové měli přistupovat jako k dospělé osobě, i když navenek působí dojmem malého dítěte. K výslechu by však měli přizvat znalce z oboru psychologie. „Musí se posoudit, jestli je duševně zdravá, nebo není. Jinak by měl výslech probíhat normálně, i když je třeba brát s rezervou všechno, co vypoví,“ říká Lžičař.

Problém může podle něj nastat, rozhodne-li se Škrlová zarytě mlčet. „Ona ale vypadá, že bude schopná vypovídat. Třeba bude mluvit spontánně. Možná se bude vyjadřovat infantilně, dětsky, ale i to lze zaprotokolovat a vyhodnotit,“ míní advokát. Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové jde u výslechu vždy o navázání kontaktu s vyslýchaným a navození takové atmosféry, aby byl ochotný a způsobilý vypovídat. „U člověka duševně nemocného se ale mohou objevit nečekané a nelogické odpovědi. Právě na ně je třeba reagovat, upřesňovat a vyhodnocovat jejich věrohodnost,“ říká Čírtková. „Vyšetřovatel musí zejména poznat, kdy se ve výpovědi jedná o blud nebo jiný druh smyšlenky.“ A to nemusí být vůbec jednoduché.

Autor: