Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

VÝSLECH

Česko

Jan Hlaváč (32) zástupce protipirátské aliance

Česká republika patří mezi dvacet států s nejnižší mírou softwarového pirátství. Přesto je téměř každá druhá kopie pořízena nelegálně. Českého zástupce protipirátské aliance (BSA) se on-line ptali čtenáři LN.

* Jak to, že jakési pseudosdružení fungující na principu udávání může řešit problémy pirátství, když ty jako trestné činy spadají pod orgány činné v trestním řízení?

BSA výrazně přispívá ke snížení tuzemské míry pirátství zejména prostřednictvím informačních kampaní, které v Česku každoročně realizuje. To, že podáváme trestní oznámení na osoby podezřelé z porušování autorského práva, není hlavní důvod existence BSA. Tyto případy vždy vyšetřují pouze orgány činné v trestním řízení - nikoli BSA.

* Kdo vás financuje?

Činnost BSA financují její členové, např. Adobe, Apple, Microsoft, SGS Symantec a další.

* Co podle vás vede lidi k tomu, aby neustále získávali nelegálně poslední verzi softwarových produktů?

Asi ta samá touha mít to nejlepší za každou cenu, jako tomu je například u mnoha vlastníků mobilních telefonů, kteří každý rok kupují nový. Bohužel u softwaru mnoho lidí zvolí jako formu „upgradu“ krádež. Zejména u domácností bude užitná hodnota nízká. Mnoho firem ale z pirátství těží -nové verze softwaru jim umožní dělat více věcí než v minulosti.

* Kolik bylo v ČR za poslední rok obviněno či je vyšetřováno soukromých osob a kolik firem ze softwarového pirátství? Kolik již proběhlo soudů a jaké tresty byly vyneseny? Jaký byl u nás vynesen nejvyšší trest?

Zpracováváme ročně desítky případů - vždy se jedná o jednotlivce. Pokud jde o porušování autorského práva, nelze stíhat firmy. Exemplární případy uvádíme na našem webu www.bsa.cz v sekci Soudní případy. Mezi vysoké tresty patří několikaset tisícové (až milionové) pokuty a finanční odškodnění poškozených výrobců softwaru. Za přísný lze považovat i nedávný trest odnětí svobody nepodmíněně na osm měsíců.

* Prošel jsem si vaše stránky a zaujal mne fakt, že na nich není možno nalézt informaci o svobodném softwaru. Proč tomu tak není, když i používání softwaru šířeného pod GNU licencí přispívá k omezení pirátství?

BSA lidem neradí, jaký druh softwaru mají používat - zdali opensource nebo komerční. BSA pouze říká: používejte software v souladu se zákonem, tedy v souladu s licenčním ujednáním výrobců softwaru. Na našem webu proto ani nepropagujeme software komerčních výrobců softwaru. Je na lidech, aby se rozhodli, jaký druh softwaru si nakonec pořídí.

* Kolik procent případů, které řešíte, je zahájeno na základě udání či oznámení?

Takových oznámení je přes 90 procent a dostáváme jich opravdu mnoho.

Redakčně kráceno. Celý rozhovor na www.lidovky.cz

Dnes se ptejte on-line předsedy sněmovny Miloslava Vlčka

O autorovi| Jan Hlaváč (32) zástupce protipirátské aliance

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč