Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Výslech

Česko

Česká školní inspekce se kvůli podplacené maturitě rozhodla podat ministerstvu školství návrh na vyškrtnutí pražského soukromého gymnázia Pod Vyšehradem z rejstříku škol. Na prohřešky škol se čtenáři LN ptali on-line mluvčího ČŠI Libora Vacka.

* Zajímalo by mne, zda si myslíte, že případ gymnázia Pod Vyšehradem je v Česku ojedinělý, nebo si myslíte, že podobných škol je víc.

Případ gymnázia Pod Vyšehradem je nepochybně ojedinělý v souhrnu všech událostí, jež se na něm v poslední době odehrály. Tedy i v tom, že část studentů a pedagogů na podivné jednání vedení školy veřejně upozornila. Jinak si nedělám iluze, že by pokušení k podobným krokům bylo až tak ojedinělé.

* Jaké budou další kroky v případě gymnázia Pod Vyšehradem? Musí škola, která by byla zrušena, najít studentům novou školu? Co s nimi bude?

Ministerstvo školství musí nyní posoudit návrh České školní inspekce na výmaz školy z rejstříku škol a rozhodnout, zda tento návrh akceptuje či nikoliv. Předjímat toto rozhodnutí nedokážu. Nicméně pokud by skutečně ke zrušení došlo, musí jak škola, tak příslušný krajský úřad (v tomto případě magistrát hl. m. Prahy) napomoci se zajištěním pokračování studia na jiné škole.

* Učím na nejmenované střední škole. Jsem koordinátor, který má na starosti tvorbu školního vzdělávacího programu. Část vedení včetně ředitele je pro to, abychom to co nejdříve někde opsali a byl klid. Já se proti tomu bouřím, většině kolegů je to ale dost jedno. Jak bude inspekce posuzovat opsání ŠVP?

Školní vzdělávací program si škola tvoří sama proto, aby co nejlépe zohlednil konkrétní podmínky, ve který právě ta škola působí. Proto „opisování“ ŠVP je v principu proti smyslu tohoto nástroje a nic dobrého nemůže škole přinést. Naši inspektoři nebudou pátrat po tom, zda jste ŠVP opsali, ale určitě poznají, že deklarujete něco, co nemůžete v plné míře uskutečnit ve vaší pedagogické praxi.

* Kde je možné si stěžovat na nedostatečnou ochranu dětí před nástrahami, které jim hrozí na českých školách? Například, proč není souzen žák nebo student, který nabídne druhému cigaretu nebo drogu? Mohla by inspekce navrhnout ministerstvu školství, aby ten, kdo zkazí druhým život, šel do vězení nebo aby byli souzeni jeho rodiče? A jak je možné, že ve školách nejsou nainstalovány kamery?

Pokud je na škole nedostatečná ochrana žáků před různými sociálněpatologickými jevy, doporučuji nejprve oslovit ředitele a školskou radu, v další fázi je možné směřovat stížnost na Českou školní inspekci. Rozhodnutí o instalaci kamer je v kompetenci ředitele školy, musí však být dodržen zákon o ochraně osobních údajů.

***

Redakčně kráceno. Celý rozhovor na www.lidovky.cz

Příště se ptejte on-line na likvidaci Masarykova nádraží

O autorovi| Libor Vacek, mluvčí České školní inspekce

Autor: