Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

VÝSLECH

Česko

Daniela Filipiová ministryně zdravotnictví

V krajích probíhá inspekce, která má prošetřit, zda je správně zacházeno s penězi od státu. Je to forma boje proti novým hejtmanům, kteří v krajských nemocnicích odpouštějí poplatky? Na dotazy čtenářů LN odpovídala on-line ministryně Daniela Filipiová.

* Hluboce nesouhlasím s poplatky ve zdravotnictví. Podle mě to je jen neschopnost státu poprat se s případným zneužíváním zdravotnictví. Proč na to mají doplácet všichni? Nejste snad coby pravicová strana pro diferenciaci, a ne plošná „řešení“?

Chápu různé názory. Lze s poplatky nesouhlasit, ale pro zajímavost chci uvést, že ve všech „starých“ zemích EU jsou poplatky zavedeny, a to v mnohonásobné výši oproti ČR. Například v Rakousku za návštěvu lékaře zaplatíte 30 eur a za pobyt v nemocnici 64 eur denně. V ČR je spoluúčast 11%a v zemích EU je průměr okolo 23 %.

* Je zásadní rozdíl mít v peněžence 200, nebo 205 korun? Může vás ta pětikoruna finančně zlikvidovat při nákupu? Je stejně zásadní rozdíl mít ve zdravotnictví 200 miliard, nebo 205 miliard? Těch pět miliard vydřených z nemocných opravdu zachraňuje zdravotnictví?

Statistiky za minulý rok jednoznačně ukázaly, že právě oněch „pouhých“ pět miliard razantně zvýšilo počet pacientů, kteří se dostali k potřebné nákladné léčbě.

* Pokládám podle mého jednoduchou otázku: pokud kraje zaplatí za občany poplatky, co tím vlastně porušují?

Zákon o veřejném zdravotním pojištění jednoznačně říká, kdo a za jakých podmínek má poplatky hradit a kdo je má vybírat. A navíc je třeba si uvědomit, že kraje hradí některým lidem poplatky z peněz ostatních daňových poplatníků, a tím může dojít k tomu, že nebudou finance na infrastrukturu krajů, opravy škol, nemocnic atd. Podle mých informací hradí kraje tyto poplatky dokonce z rezervních fondů. Až budou tyto fondy vyčerpány, nedovedu si představit z čeho budou kraje hradit eventuelní následky povodní a dalších přírodních katastrof.

* David Rath prý v případě, že pojišťovny dají krajům pokuty, vyhází po volbách jejich ředitele. Proč se bojí, že dostane pokutu, když nic neporušuje?

Výhrůžky a zastrašování jsou typickým projevem pana Ratha. Navíc v kompetenci ministra zdravotnictví odvolávání ředitelů zdravotních pojišťoven není. To mohou učinit pouze správní rady pojišťoven. Že by přece jen tušil, že obchází zákon?

* Kdy zrušíte ty lichvářské poplatky? Člověk za to, že onemocní, dostane pokutu. Stačí, že nedostane zaplacené první tři dny nemocenské. Propagujete kolektivní vinu.

Lichva je půjčka s nepřiměřeným úrokem. Poplatek 30 korun je výrazem solidarity lehce nemocných s těžce nemocnými.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!