Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vysočany v hledáčku developerů

Česko

PRAHA Miliardový projekt Harfa City, který má vyrůst na lukrativním pozemku v Praze-Vysočanech v těsné blízkosti nádraží Libeň, bude zřejmě odložen. Investor a vlastník pozemků, kterým je společnost Harfa City, zde naplánoval stavbu obchodně-administrativního a zábavního centra. Vzhledem k tomu, že na podzim tohoto roku se má ve Vysočanech otevřít jiný rozsáhlý projekt, Galerie Harfa, to však nevypadá, že by k realizaci došlo. Navíc nedaleko již funguje další konkurenční objekt, Galerie Fénix Vysočanská.

Ve Vysočanech už je obsazeno „K realizaci dalšího obchodně-administrativního centra jsem skeptický, v této lokalitě je již nyní vysoká konkurence,“ říká Tomáš Beránek z poradenské společnosti CB Richard Ellis. Vysočany podle něj mají pro projekty tohoto druhu nepříliš výhodnou polohu, jelikož se nacházejí mezi centrem a okrajem města. „Samotná Galerie Harfa nebude mít jednoduchou pozici, větší značky mají zájem spíše o centrum,“ dodává Beránek.

Předpronajatost obchodních ploch Galerie Harfa je nyní na 80 procentech. Investor stavby Lighthouse Group doufá, že v listopadu, kdy se má centrum otevírat, bude obsazenost stoprocentní.

Gabriela Molnárová ze společnosti Jones Lang LaSalle souhlasí s tím, že v lokalitě Vysočan už se další obchodní komplex neuživí. Je tedy otázkou, co se stane s rozpracovaným projektem Harfa City. Firma Gauff Praha, která vypracovala jeho studii, tvrdí, že již není v projektu angažována. „Odevzdali jsme plány na stavbu Harfa City již před rokem a půl, ale investor se od té doby neozval. Zřejmě si realizaci stavby v této podobě rozmyslel a angažoval jinou firmu,“ řekl LN architekt Petr Rajtora.

Investor projektu věří Z údajů v obchodním rejstříku vyplývá, že vlastníky společnosti Harfa City jsou tři fyzické osoby – dva Švýcaři a jeden Čech, Jiří Kirschner. Ten svému projektu stále věří a doufá, že se jej podaří zprovoznit do dvou let. Galerie Harfa, Galerie Fénix a Harfa City si podle něj nekonkurují. „Harfa City je jiný typ projektu, bude tam převaha kanceláří. Navíc bude hned u nádraží Libeň, což je dobrá poloha,“ tvrdí Kirschner. Údaje, které LN sdělil o zaměření a složení projektu, jsou však v rozporu s informacemi v oznámení, které společnost předala pražskému magistrátu. Ten nyní posuzuje dopad stavby na životní prostředí.

Podle zmíněného oznámení má Harfa City nabídnout téměř 10 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, 11 tisíc metrů kanceláří, restaurace, fitness a wellness plochy, zdravotní centrum a kasino. Dále zde mělo být přes 2 tisíce metrů čtverečních bytové plochy. „Byty tam nebudou,“ odmítá Kirschner. Přitom právě byty jsou, jak potvrzuje Beránek, v této lokalitě žádané.

Proti stavbě polyfunkčního objektu Harfa City hovoří i fakt, že investor zatím ani nemá zajištěné financování. Projekt přitom má vyjít na více než miliardu korun. „Ještě nevíme, která banka nám poskytne úvěr,“ říká Kirschner.

***

HARFA CITY

Plánovaný projekt * Počet nadzemních podlaží: 8 Počet podzemních podlaží: 3 * Zastavěná plocha: 4057 m2 * Celková podlažní plocha: 35 928 m2 * Obchodní plocha: 10 000 m2 * Kancelářská plocha: 11 000 m2 * Předpokládané dokončení: listopad 2012 * Umístění: podél nádraží Praha-Libeň

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...