Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Klíšťata útočí, boreliózou se letos na Vysočině nakazilo už přes 200 lidí

ilustrační snímek foto: Jan Erhart

Teplo, léto, prázdniny, houbaření a zvýšený pobyt turistů v přírodě se ruku v ruce snoubí s vyšší šancí, že si lidé z pobytu venku přinesou domů klíště. Tento parazit je přenašečem závažných onemocnění, jako je klíšťová encefalitida a lymská borelióza.
  8:56

Počty nemocných, které evidují krajští hygienici, hovoří jasně. Za prvních sedm měsíců roku se na Vysočině nakazilo lymskou boreliózou už 204 osob. V případě klíšťové encefalitidy to bylo 28 nemocných.

„Nejvíc případů bylo v červnu a v červenci. Naštěstí pro nikoho neměla tato onemocnění fatální důsledky,“ nahlédla do statistik Hana Pavlasová, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice na Vysočině.

Ale není všem dnům konec. Počet onemocnění podle epidemioložky úměrně stoupá podle toho, jak aktivní jsou lidé v přírodě. „Obecně je více nakažených na jaře a na začátku prázdnin. Ke konci léta a na začátku podzimu čekáme další vlnu, s tím, jak budou lidé chodit do lesů houbařit,“ připomněla.

Index aktivity půjde nahoru

Zvýšené aktivitě klíšťat svědčí zejména vlhké a teplé počasí, což je teď po několika deštivých dnech opět aktuální.

Letošní případy onemocnění na Vysočině

Lymská borelióza

leden 22
únor 16
březen 13
duben 4
květen 24
červen 53
červenec 72

Klíšťová encefalitida

leden až březen 0
duben 2
květen 2
červen 13
červenec 11

Zdroj: Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina

Podle Českého hydrometeorologického ústavu, který vydává index aktivity klíšťat, se bude tento stupeň v následujících dnech zvyšovat. „A to ze současného stupně 2, což je mírná aktivita, na stupeň 3, střední aktivita. Platí to pro celou oblast Vysočiny,“ uvedla Monika Hrubalová, tisková mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu.

Typickým biotopem klíštěte jsou podle odborníků listnaté a smíšené lesy, křoviny s bylinným patrem, kde se udržuje optimální vlhkost po celý den. Klíštěti se také daří na okrajích potoků, řek, rybníků, ale i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Počet rizikových ploch se v posledních letech na Vysočině zvýšil i kvůli kůrovcové kalamitě, kdy jehličnaté lesy nahradily travinami zarostlé paseky.

Vysočina patří k regionům se zvýšeným výskytem obou nemocí. Zatímco počet onemocnění klíšťovou encefalitidou se drží zhruba na stejné úrovni, u lymské boreliózy množství nemocných v porovnání s předchozími lety výrazně stoupá. „Lymská borelióza byla loni zaznamenána u 530 pacientů. Nejvyšší její výskyt byl v okrese Třebíč, kde bylo celkem 188 nemocných,“ nahlédla do statistik Hana Pavlasová.

23. července 2012

Obě onemocnění znamenají pro zdraví riziko. Klíšťová encefalitida je závažné akutní neuroinfekční onemocnění, které může v některých případech skončit i smrtí. Od roku 2011 na Vysočině na něj zemřelo deset osob.

Lymská borelióza má inkubační dobu nejčastěji několik dní až jeden měsíc. Obvykle se projeví červenou, několikacentimetrovou skvrnou s bledým kolečkem v místě vpichu klíštěte. K příznakům patří zvýšená teplota, bolesti hlavy a únava. Léčí se antibiotiky.

„Pokud se včas neléčí, může napadat nervový systém, někdy postihuje klouby nebo srdce,“ upozornila na komplikace Pavlasová.

Repelenty a prohlédnout se

Svou nemilou zkušenost s nemocí má i pětašedesátiletý Josef z Jihlavy. Houbařská vycházka do lesa v okolí jeho chaty skončila onemocněním lymskou boreliózou a vysokými dávkami antibiotik. S následky nemoci se ale potýká dodnes. „Jsem pořád hodně unavený, bolí mě hlavně kolena. Už to není jako před nemocí,“ posteskl si muž.

Nejúčinnější prevencí je používání repelentů a důkladná prohlídka po příchodu domů. Případné klíště je pak třeba co nejdříve odstranit.

Pokud jde o prevenci onemocnění klíšťovou encefalitidou, je vhodné očkování. Na lymskou boreliózu očkování zatím není.

1. srpna 2008

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!