Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vysoké školy by se mohly částečně otevřít nejdřív po Velikonocích, využívat by se měly PCR testy

Karolinum, Univerzita Karlova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolinum, Univerzita Karlova. | foto: Wikimedia/VítVít

PRAHA Vysoké školy se za příznivé epidemické situace začnou otevírat nejdříve po Velikonocích. Jako první by se v nich pak měla obnovit praktická výuka pro poslední ročníky studia. Univerzity proto začnou připravovat testování, které by návrat studentů mělo doprovázet. Využít by chtěly neinvazivní PCR testy, které se zpracovávají v laboratořích a jsou přesnější než antigenní testy s výsledkem na místě. Po čtvrtečním jednání pléna České konference rektorů to řekl předseda konference Petr Sklenička.

„Dohodli jsme se, že chceme být připraveni z hlediska testů, tak abychom mohli minimálně poslední ročníky bakalářského a magisterského studia co nejdřív začít uvolňovat,“ uvedl Sklenička. Pokud by se situace zlepšila, dalo by se o tom podle něj uvažovat po Velikonočním pondělí, které bude 5. dubna. „Dřív nepředpokládáme, že by se začaly uvolňovat byť jen poslední ročníky,“ řekl.

Pokud by se jako první mohla v dubnu obnovit praktická výuka posledních ročníků, znamenalo by to návrat 40 000 posluchačů a 11 000 akademiků. Kdyby se praktická výuka uvolnila pro všechny ročníky, týkalo by se to 130 000 studentů a 16 000 zaměstnanců vysokých škol, řekl Sklenička. Z toho by podle něj vyplývala i potřeba testů na covid-19.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.
Karolinum, Univerzita Karlova.

Využívat by se měly PCR testy například ze slin. „U těch antigenních testů máme informace, že jsou chybové, pokud se jedná o bezpříznakové pacienty,“ řekl rektor. O tom, zda by se mělo testovat jednou či dvakrát týdně, podle něj zatím není rozhodnuto. Podotkl, že by šlo o velké množství testů a vysoké školy počítají s tím, že by si logistiku zajišťovaly samy.

Rektoři by podle něj rádi využili spin-off firem při univerzitách a dalších vědeckých pracovištích, které hodlají distribuovat PCR testy. Jako jednu z možností uvedl třeba testy z Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) v Olomouci. Testování vysokoškoláků by tak podle Skleničky nemuselo zatěžovat strukturu současných odběrových míst. Vysoké školy by nicméně podle rektora uvítaly, kdyby jim ministerstvo následně zaplatilo náklady, které s testováním budou souviset.

ČKR podle něj dnes rovněž vyzvala vládu, aby kompenzovala zvýšené náklady a ztráty z provozu kolejí a menz. Vysoké školy usilují o to, aby se mohly přihlásit do programů COVID gastro a COVID ubytování. Náklady některých škol jdou ke stovce milionů, řekl Sklenička. Co se týče kolejí, jde podle něj u větších vysokých škol o vyšší desítky milionů.

Rektoři také chtějí vyzvat ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby mezi prioritní skupiny pro očkování zařadily i studenty zdravotnických oborů, kteří chodí na praxi do nemocnic. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) s tím souhlasí, řekl rektor. Dalším požadavkem pak podle něj je, aby se řešil nedostatečný počet zdravotnického personálu a vláda více podpořila rozšíření zdravotních oborů ve vysokých školách.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!