Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Vysokoškoláci budou doučovat malé Romy

Česko

  9:40
BRNO - Brněnské romské děti, které mají potíže s učením, dostanou už brzy šanci svůj problém vyřešit. Přímo do jejich domovů totiž za nimi začnou několikrát týdně docházet studenti pedagogiky.

Romové - ilustrační foto foto: Hynek GlosLidové noviny

A ti se jim pokusí objasnit všechno, co jim ve škole nejde. Vymyslelo to tak sdružení Společenství Romů na Moravě. Projekt se rozjede ještě tento měsíc a zatím se bude týkat 15 romských rodin.

Rodiny hledali terénní pracovníci
"S výběrem nám pomáhali naši terénní pracovníci, kteří přímo do rodin docházejí a vědí, jak to jejich dětem ve škole jde. Tipy jsme dostali i od romských asistentů, kteří působí přímo na školách," říká Michaela Cenková, která má projekt na starost.
Děti většinou chodí na základní školu. Mezi vybranými jsou ale i čtyři středoškoláci. Doučovat je budou studenti, kteří navštěvují Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Za svou práci dostanou i zaplaceno, a to mezi 50 až 80 korunami na hodinu. Sdružení Společnost Romů na Moravě sehnalo pro svůj projekt 350tisícový grant, ze kterého studenty zaplatí.

"O doučování romských dětí jsme se pokoušeli už dříve. Měly možnost k nám pravidelně docházet. Jenže to ztroskotalo, děti prostě nechodily. Zatímco takhle, když student přijde přímo do rodiny, už jim nic jiného nezbude," říká předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek.

Žádnou školu nepotřebuješ
Podle odborníků bývá u sociálně slabých romských rodin problém, že své děti v učení nepodporují. "Bývá to tak, že celé generace prošly životem bez vzdělání. A to přenášejí i na své děti. Stává se, že jim říkají, že vzdělání stejně k ničemu nepotřebují," říká Oldřich Šimoník z pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Společenství Romů na Moravě se pokusilo zaměřit právě na tyto rodiny. A úkolem docházejících vysokoškoláků podle Holomka nebude jen doučování.
"Chceme, aby rodičům zdůrazňovali, že jejich dítě bude mít šanci v dospělosti uspět jen v případě, že bude mít co nejvyšší vzdělání. Studenti nebudou jen doučovat, budou to svým způsobem i sociální pracovníci," říká Holomek.

Z angličtiny bude dvojka
Doučování v brněnských romských rodinách dělá už šest let na "vlastní pěst" i sama Masarykova univerzita. "Studenti za to buď dostávají zaplaceno, nebo jim to uznáme v rámci praxe," říká proděkan pedagogické fakulty Jiří Němec.

Fakulta se loni zúčastněných studentů vyptávala na jejich zkušenosti. Vysokoškoláci popisovali, jak se v rodinách cítí a jaké má jejich práce výsledky. Doučující se například svěřovali, jak si se "svou" rodinou vyměňují vánoční dárky nebo jak jejich žák vytáhl hrozící čtyřku z angličtiny na dvojku.

Autoři: