Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Vyšší ceny pocítí lidé, ne pojišťovny

Česko

Od ledna se kvůli poplatkům 30 Kč za položku na receptu, vyšší sazbě DPH a novým maržím mírně mění ceny léků. Výše doplatků pojišťoven ale zatím zůstává.

Od 1. ledna doprovází každý v lékárně vyzvednutý lék na recept třicetikorunový poplatek. Ten sice zůstává příjmem lékárny, ovšem drtivá většina lékáren na něm nezbohatne: poplatek 30 korun jim totiž kompenzuje změnu snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z 5 na 9% a také změnu nejvyšší možné výše obchodní přirážky lékárny - marže.

Zatímco dříve si mohli lékárníci a distributoři léku rozdělit marži od 10 % z výrobní ceny u léčiv nad 5000 Kč do 33 % u léčiv do 150 Kč, od ledna se nejvyšší možná přirážka mění na 5 %. resp. 36 %. Lékárníci tak podle údajů a výpočtů vyplývajících z Cenového rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vydělají v podstatě pouze na lécích „nižší cenové kategorie“, tedy do 300 Kč. Poplatek 30 Kč navíc musejí lékárny zdanit devíti procenty.

„Systém takzvané degresivní marže má napomoci menším lékárnám, které si kvůli své velikosti nemohou s distributorem rozdělit marži pro ně výhodnějším způsobem. Spoléhají tak na výdělek z peněz za léky, které si pacienti kupují bez receptu,“ vysvětluje záměry změny Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Paralen ať si koupí každý sám Vyšší marže a změna DPH tedy sice v řádu korun zvedne ceny běžných léčiv (například v lékárně ve Vodičkově ulici v Praze bude paralen ve volném prodeji stát místo 8,50 Kč o padesátník více), pacientům se ale stále vyplatí koupit si tyto a další léky volně v lékárně - s receptem by je totiž vyšly dráž (30 Kč za vyšetření u lékaře marže, která byla započítána. Některé známy výsledky prvních nových Úřad však podle slov ředitele a započítaný poplatek 30 Kč za položku lékárny totiž nevyužívají správních řízení.

Martina Beneše nebude rozhodovat na receptu). Naopak „vydělat“ možnosti přirazit si maximální jen o zařazení nových léčiv na trh. by na změnách měli ti, kdo potřebují možné procento.

O cenách a úhradách Věnovat se bude i výrobcům léků, užívat větší balení léků Zmíněný vzorec ani třicetikorunový rozhoduje jeden úřad kteří už na trhu jsou a kteří by rádi nebo léky dražší - a to díky nižší doplatek se však netýká ani Správní řízení má na starosti Státní z nějakého důvodu změnili výši marži na dražší léky.

potravinových doplňků, ani vitaminů.

ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), úhrady zdravotními pojišťovnami. „U dražších léků a také u větších Ceny těchto přípravků. které nepatří který po novele zákona o veřejném „I tuto žádost prověříme ve správním počtů balení může dojít k paradoxní mezi léky, si určuje každá lékárna zdravotním pojištění nyní rozhoduje řízení a do 75 dní vydáme rozhodnutí,“ situaci, kdy pacient po Novém roce sama.

nejen o registraci nového léčiva, dodává Martin Beneš.

zaplatí v součtu regulačních poplatků ale i o jeho maximální výrobní Novinkou oproti minulosti je, že a doplatků za lék nižší částku než Pojišťovny budou hradit ceně a podmínkách a výši úhrad SÚKL bude nová rozhodnutí vydávat v roce 2007 pouze na doplatku,“ stále stejnou částku zdravotních pojišťoven. Právě pojišťovny plynule, jednou měsíčně, nikoliv říká Aleš Krebs, tiskový mluvčí České Jestliže Češi si od ledna zvykají na budou spolu s farmaceutickými jednou za půl roku. Vždy jednou lékárnické komory.

třicetikorunový poplatek za položku společnostmi partnery ročně pak úřad překontroluje a přehodnotí Příkladem je třeba lék Plavix proti na receptu a změny v cenách léčiv SÚKL při vyjednávání.

podle různých kritérií výše srážení krve. Zatímco loni pacient způsobených změnou sazby Na rozhodnutí o ceně a výši úhrady úhrad u všech léků na trhu. Zástupci na lék v celkové ceně 1737 Kč DPH a výší obchodních přirážek, pojišťovny nového léku má SÚKL již dnes předpokládají, že snížení včetně DPH doplácel 530 Kč, dnes výše úhrad jednotlivých léků pojišťovnami SÚKL 165 dní.

úhrad pojišťoven se některým to bude i s „odpočtem“ kompenzujícím se prozatím nemění. Jinými Hlavním kritériem pro maximální lékům nevyhne.

30korunový poplatek 527 Kč.

slovy, novoroční zlevnění ani cenu léku, za niž ji výrobce bude Novou cenu léků počítají jednotlivé zdražení jednotlivých léků nijak neovlivňuje moci prodávat, bude průměrná lékárny podle komplikovaného to, kolik jednotlivá pojišťovna cena tohoto léku v jedné z několika vzorce. I přesto, že vzorec je na lék přispěje - její příspěvky zemí s podobnou paritou kupní pro všechny lékárny stejný, může nadále zůstávají stejné.

síly. Nebude-li lék k dispozici alespoň se výsledná cena léku v jednotlivých Změny v těchto úhradách pocítíme ve třech zemích, na řadu přicházejí lékárnách měnit podle výše nejdříve v březnu, kdy budou další pomocná kritéria.

***

Kolik zaplatíme u lékaře

30 Kč za vyšetření *u praktického lékaře *u dětského lékaře *u gynekologa *u ambulantního specialisty *u klinického psychologa *u klinického logopeda *u zubaře

30 Kč v lékárně Za každou položku na receptu (na recept lze napsat max. 2 léky, každý po 3 baleních).

60 Kč za den pobytu V nemocnici, léčebně či ozdravovně či léčebně dlouhodobě nemocných.

90 Kč za ošetření * na pohotovosti, pokud stav nevyžaduje hospitalizaci *u zubaře, pokud nás ošetřuje stomatolog, u něhož nejsme registrovaní

Kdo poplatky neplatí

30 Kč za vyšetření se neplatí * při preventivní prohlídce * při odběru krve, rentgenu a dalším diagnostickém úkonu, jemuž bezprostředně nepředcházelo vyšetření *u zubaře na druhé, resp.

preventivní prohlídce v roce

60 Kč se neplatí * při pobytu ve stacionáři * při plánovaném jednodenním chirurgickém zákroku Od poplatků jsou zproštěni lidé v hmotné nouzi (nutné je prokázat se dokladem, který není starší než 30 dní), lidé v nucené karanténě nebo v ochranné léčbě nařízené soudem, děti z dětských domovů. Poplatky spojené se základním onemocněním neplatí ani dispenzarizované (vážně nemocné) osoby starší 1 roku. Těhotné za prohlídky spojené s těhotenstvím též neplatí.

O autorovi| Hana Slívová, redaktorka LN

Autor: