Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Vyšší daň? Chybí na ni čas

Česko

Jednání zastupitelstva - Brněnští politici se přeli o fakta i o nesmysly

První kolo bitvy o výši daně z nemovitostí v Brně vyhrála opozice. A nebude-li vedení radnice dostatečně rychlé, daň už zvýšit nestihne.

BRNO Brněnský primátor Roman Onderka musel včera stáhnout koaliční návrh na zvýšení daně z nemovitosti v Brně. Opoziční občanští demokraté ho umatovali, když dokázali, že dokument na jejich stole přistál v rozporu s předpisy. Neprojednali ho totiž představitelé městských částí, kteří se musejí vyjádřit ke všem podobným změnám.

Onderka, potažmo sociální demokraté, chtěli zvýšit daň oproti současné na trojnásobek. Například majitelé rodinného domu bez zahrady o ploše 120 metrů čtverečních by pak místo letošních asi čtyř set korun platili 1200 korun. Onderka tvrdí, že se daň několik let nezvyšovala a že město potřebuje peníze na své projekty.

Naopak zástupci ODS s takovým postupem nesouhlasí - a to přesto, že možnost zvýšit daň až na pětinásobek byla součástí reformních balíků prosazených jejich vládou. „Je to další zatěžování lidí daněmi, zatímco na druhé straně se plýtvá,“ tvrdí předseda zastupitelského klubu ODS Leo Venclík.

Pro opakované hlasování příliš času nezbývá Na to, aby se primátor pokusil prosadit zvýšení, příliš času nemá. „Aby bylo možné využít tohoto takzvaného místního koeficientu od 1. ledna, musí podle zákona obec příslušnou vyhlášku přijmout tak, aby byla platná nejpozději 1. srpna předchozího roku,“ potvrdil LN Jan Odvářka z brněnského finančního ředitelství. Zákony však definují i další termíny - pokud zastupitelé vyhlášku přijmou, měla by patnáct dnů viset na úřední desce. Jiný termín zákon připouští jen „vyžadujeli to naléhavý obecný zájem“.

„Zvažuji svolání mimořádného zasedání zastupitelstva,“ potvrdil včera LN Onderka. Termín však nechtěl upřesňovat. „Když říkám zvažuji, myslím zvažuji,“ dodal. Podle něho je zvýšení důležité pro rozvoj města, například pro stavbu zázemí bohunického kampusu. „Nezvyšovalo se několik let, pro hovoří i to, že celá částka z této daně jde do pokladny města,“ zdůvodnil.

Venclík, který je současně starostou městské části Brno-sever, však připomíná, že vedení radnice není vázáno jen termíny „zeshora“. „Sněm starostů musí mít čas se vyjádřit, já budu chtít probrat věc v našem zastupitelstvu. A městské zastupitelstvo musí být svoláno nejméně sedm dnů předem. To se nedá stihnout, navíc v čase dovolených,“ poznamenal.

Ani sama koalice není ohledně zvýšení daně jednotná Problém se zvýšením je ještě větší, než se zdá. Není jasné, kdo trojnásobek podpoří, protože například koaliční lidovci opakovaně prohlásili, že jsou pouze pro dvojnásobné zvýšení. Další člen koalice, uskupení Brno 2006 senátora Jiřího Zlatušky, jasně postoj neformulovalo, Zlatuška sám na včerejší schůzi nebyl, telefonicky ze zahraničí LN sdělil, že by se klonil spíše k lidoveckému „kompromisu“.

Také zelení podmínili svou podporu tím, že bude jasně řečeno, na co vybrané peníze půjdou. „Pokud to bude účelné, nevadí mi zvýšení až na trojnásobek,“ řekla jejich zastupitelka Kateřina Dubská.

***

Jak by se daň zvýšila

Výše daně vychází z plochy nemovitosti. U obytného domku bez zahrady o výměře 120 m2 letos činí 420 korun, při trojnásobném zvýšení by byla 1260 korun. Daň za stejně velký byt by stoupla z 504 na 1512 korun a u zahrady o rozloze 1000 metrů čtverečních například v Brně-Tuřanech by se změnila z 64 na 192 korun.

Zdroj: MMB, ČTK

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!