Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Výstava jako svérázné parte

Česko

Konec Design centra - Jiskřička naděje ještě je, ale jen velice malá

Poslední výstavu Design centra ČR provází paradox.

Nejprve jí dal svou záštitu ministr Martin Říman - a poté celou instituci zrušil.

BRNO V Design centru České republiky měli balit, inventarizovat a připravovat se na konec své činnosti. Místo toho chystali poslední výstavu ve své šestnáctileté historii. Hosté expozice CI. CZ přesto smutný osud pocítí na vlastní kůži; budou se muset obejít bez doprovodných akcí, tvůrčích dílen a navazujících projektů. A výstava bude o měsíc kratší, než být měla, potrvá jen do poloviny prosince.

Autoři berou CI. CZ za symbolické zakončení činnosti Design centra. „Mezi výčitkami vznesenými na naši adresu zaznělo, že se příliš věnujeme grafickému designu a ten je příliš umělecký, takže nespadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Tady je ukázka, jak je ten obor komplexní,“ řekla jedna z autorek Dagmar Koudelková.

Na výstavě CI. CZ přibližují vybrané projekty zaměřené na takzvaný korporátní design - jednotný vizuální styl, který používá například i Brno. I to je mezi 38 přibližovanými projekty. Součástí jednotného vizuálního stylu bývá logo, barevné ladění, písmo, pojetí tiskovin. „Nepochybujeme, že jiný tým by udělal jiný výběr projektů, ale minimálně v části bychom se prolnuli,“ dodal další z tvůrců Michal Richtr.

Výpovědi zaměstnanci nedostali. Zatím

O zrušení Design centra ke konci roku rozhodl i přes protesty odborníků ministr průmyslu a obchodu Martin Říman - paradoxně právě on vzal nad touto výstavou záštitu. V říjnu oznámil, že změní způsob podpory průmyslového designu a část úkolů převezme organizace CzechTrade. Tím podle Římanových podřízených stát ušetří kolem deseti milionů korun ročně. Zaměstnanci ještě výpovědi nedostali, ale čekají je v prosinci. Už nyní se musejí připravovat na konec svého působení. Zaznívá mezi nimi stále častěji názor, že největší problém souvisel s tím, že Design centrum České republiky působilo v Brně. Mezi sebou se sázejí, kdy vznikne podobná samostatná organizace sídlící v Praze. Přesto stále existuje možnost, jak alespoň v nějaké jiné podobě organizaci pro moravskou metropoli zachránit. Primátor Roman Onderka, který od počátku proti zrušení Design centra protestoval, se ještě nevzdal. „Do dvou týdnů bych měl mít další jednání se zástupci ministerstva průmyslu. Pokusíme se najít společné řešení, zda by Design centrum nemohlo fungovat v podobě veřejně prospěšné organizace, která by navázala na jeho dosavadní činnost,“ řekl primátor. Design centrum nyní řeší, jaký osud čeká databáze, které za tu dobu nashromáždilo, komu předá agendy k pořádaným národním i mezistátním soutěžím, kdo bude radit v designérských sporech a v dalších oblastech. Budova v Radnické ulici, kde sídlí, patří městu a to zatím vyčkává. „Od nás centrum zatím samozřejmě žádnou výpověď nedostalo a rada města ani v tomto smyslu nic neschválila,“ sdělil LN mluvčí magistrátu Pavel Žára. „Je zřejmé, že Design centrum nezmizí z Brna ze dne na den, ale že půjde o postupný proces, který může skončit klidně až v polovině příštího roku. A to je dostatečný čas na to, aby se eventuálně připravil nový nájemce,“ doplnil Žára.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: