Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Výstava „protočí“ své unikáty

Česko

OSTRAVA Tolik cenných předmětů z doby Lucemburků pohromadě ještě Ostrava neviděla. Historická cena exponátů na včera otevřené výstavě o Janu Lucemburském Král, který létal je nevyčíslitelná.

Tvůrci z Ostravského muzea získali na několik dnů právo vystavit například originál Zbraslavské kroniky a další unikáty.

Muzejníci zaručili, že v pečlivě střežených sálech bude stálá teplota i vlhkost, ani osvětlení nesmí ohřívat vzduch. „Máme tu i exponáty ze zahraničí, které se k nám dostávají zřejmě poprvé,“ řekla LN ředitelka muzea Jiřina Kábrtová.

„Protože cenné archiválie je možné půjčit jen na velice omezenou dobu, domluvili jsme se, že za splnění přísných podmínek půjčíme postupně několik děl,“ popsala ředitelka Moravského zemského archivu Kateřina Smutná. Do Ostravy se tak podívá například originál Gelnhausenova kodexu, o němž se už školáci učí jako o unikátní středověké právní knize. Během výstavy uvidí lidé například pohřební insignie českých králů Přemysla Otakara II. a Rudolfa I. Na své si přijdou i milovníci zbraní, šperků i reálií, podrobné dioráma přiblíží jednu z částí slavné bitvy u Kresčaku.

„Domluvili jsme zapůjčení pokladu ze Slezské Středy, který je nyní k vidění na lucemburské výstavě v Domě U Kamenného zvonu v Praze. Odsud se v únoru přesune k nám,“ dodala Kábrtová. Do Ostravy tak dorazí i slavná koruna královen z doby, kdy Přemyslovce střídali Lucemburkové. Výstava svým názvem Král, který létal symbolicky připomíná rozmach a „rozlet“ Jana Lucemburského a jeho potomků. Historici proto shromáždili i originální listiny a pečeti. A samozřejmě ukazuje Ostravu a severní Moravu i Slezsko té doby. Výstava sice připomíná 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn, ale současně uběhlo 600 let od zvolení Lucemburka Jošta Moravského římským králem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: