31. ledna 2008 11:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výstaviště slaví. Stavbami

Vizualizace nového pavilonu P (v popředí vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace nového pavilonu P (v popředí vpravo). | foto: ČTK

BRNO K letošním osmdesátinám dostane brněnské výstaviště netradiční dárky: další mimoúrovňovou křižovatku, nový přístup od tramvají a zejména největší výstavní pavilon ve střední Evropě.

První stavbu zaplatí stát, druhou město prostřednictvím dopravního podniku a na poslední, nejdražší, se složí hlavní akcionáři veletrhů, radnice a Messe Düsseldorf.

„Nový pavilon P vyroste na místě hal, které lidé znají pod označením P, X a L. Pokračujeme v trendu navázat na historický areál moderními stavbami s veškerým komfortem, který si vystavovatelé žádají,“ řekl včera generální ředitel výstaviště Jiří Škrla. Podle něho by hala mohla během deseti let zvýšit obrat výstaviště asi o jednu a půl miliardy korun. „Zejména nám ale pomůže u akcí, kdy nás omezuje nedostatek prostor – tedy při strojírenském veletrhu, autosalonu a při stavebních výstavách,“ dodal.

Právě letošní stavební veletrhy budou mít s novým pavilonem P souvislost. „Lidé uvidí některé stavební stroje v práci při demolici a přípravě staveniště,“ dodal technický ředitel výstaviště Kamil Trávníček. Novou moderní klimatizovanou halu navrhuje tým brněnského studia ArchDesign, který už vytvořil pavilon V. Stavba, která se stane současně novým vstupem do areálu od západu, bude mít plochu jako dva fotbalové stadiony. Jen prostory pro expozice budou téměř stejné jako celé přízemí slavného pavilonu Z včetně chodeb a zázemí.

Nová hala, která se otevře už při Autosalonu v květnu 2009, nebude mít ve střední Evropě co do plochy konkurenci. Veletrhy si na její stavbu vezmou úvěr 625 milionů korun a zbývajících 175 milionů poskytnou Brno a Messe Düsseldorf. „Pro nás je letošek také významný – je to rok desátého výročí vstupu do brněnských veletrhů,“ dodal Herbert Vogt z Messe Düsseldorf, který je předsedou představenstva brněnského výstaviště.

Brňané ale pocítí především dvě dopravní změny. Nová zastávka tramvají, označovaná dříve Vinařská, začne fungovat od konce února a umožní bezbariérový vstup do pavilonu G. Od letošního března do srpna 2009 se změní i velký městský okruh u výstaviště. Mezi nadzemními garážemi a hotelem Voroněž vyroste za 160 milionů korun mimoúrovňová křižovatka, která usnadní odbočování k výstavišti.

Osmdesáté výročí otevření výstaviště připadá na květen. Doplní ho výstavy, zábavný program, ale také například noční prohlídky areálu a ohňostroj odpálený přímo v něm. Přístupné budou i některé běžně uzavřené objekty.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!