Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vystoupila proti mafii, na Ukrajině ji čeká smrt

Česko

PRAHA Podala trestní oznámení na pracovní agenturu. Teď jí hrozí smrt. Antonina Vynokurovová (54) se jako první rozhodla postavit proti mafiánskému byznysu v zaměstnávání cizinců. Ale neuspěla. Vyšetřování usnulo a její žádost o azyl byla zamítnuta. Vynokurovová byla vyhoštěna a musí se vrátit na Ukrajinu. „Zprostředkovatelka mi řekla, že když se tam vrátím, pověsí moje střeva už na hranicích,“ říká. Naproti tomu lidé, proti kterým chtěla svědčit, podnikají dál. Její příběh ukazuje praktiky při agenturním zaměstnávání cizinců i selhání úřadů.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

V podobné situaci jsou totiž desetitisíce gastarbeitrů z Ukrajiny, Vietnamu či Mongolska. Stát se o ně nijak nestará. Jen paní Vynokurovová ale zatím našla odvahu promluvit veřejně. Na Ukrajině pracovala jako úřednice na policii, pak ale svědčila proti kolegům, kteří znásilnili čtrnáctiletou dívku. Nakonec musela zemi opustit. Policejní ředitel, který se vše snažil ututlat, totiž slíbil Vynokurovové pomstu a ona utekla až na Sibiř. V bezpečí ale nebyla ani tam, a tak se v roce 2001, přes známé jehovisty, dostala do Plzně. Za 300dolarový úplatek dostala turistická víza na 30 dní. „Všechno to jde jen mafiánsky, normálně víza do Česka na Ukrajině nedostanete,“ říká. Úplatek za delší pracovní víza je mnohem vyšší a vše trvá déle.

Jehovisté v Plzni paní Antonině poradili, ať požádá o azyl. Procedura trvá až tři roky a cizinci mohli po krátkém pobytu v azylovém zařízení od začátku pracovat. Žena sehnala přes agenturu místo v pekárně v Ostrově nad Ohří. Pracovala až 17 hodin denně za 45 korun na hodinu. Azylant si musel každé dva měsíce prodlužovat žádost, ale agenturou a pekárnou jí bylo znemožněno jezdit na úřad do Prahy, čímž se dostala do ilegality. Dotlačit pracovníky do této pozice je cílem většiny agentur. Člověka, který ztratil všechna práva, je ještě jednodušší vykořisťovat a okrádat. „Vždycky, když k nám šla cizinecká policie, nám dopředu zavolal vedoucí, že nemáme nikam chodit. A že když nás chytí na ulici, máme zavolat a oni to zařídí. Všechno je to propojené,“ říká. V roce 2007 viděla v televizi policejní výzvu cizincům, aby svědčili proti vykořisťovatelům. Zažádala o azyl na základě vykořisťování v Česku a oznámila úmysl podat trestní oznámení. Policie ji ale do programu ministerstva vnitra na ochranu obětí obchodování s lidmi nedoporučila, žádost o azyl byla zamítnuta a správní vyhoštění nabývá účinnosti 16. dubna. Jak LN sdělila úřednice, jež si nepřeje být jmenována, zřejmě tady paní Antonina bude muset zůstat a poté si jako tisíce jiných cizinců koupit nový pas a zařídit si přes agenturu pracovní povolení. To ale Vynokurovová odmítá, otrokem být znovu nechce a říká: „Oni mi ukázali jedinou cestu, a tou je sebevražda.“

***

Více čtěte zítra v magazínu Pátek

Autor: