Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další noc plná bouřek. Na jihu Čech silný vítr strhl střechu, rozvodnila se Blanice

Česko

  12:57aktualizováno  29. června 6:41
Jižní část Čech zasáhly v úterý večer ve směru od Německa a Rakouska opět silné bouřky. Hasiči na Českobudějovicku museli dvacetkrát zasahovat v terénu. Odklízeli popadané stromy, odčerpávali vodu a čistili rybníky. V Českých Velenicích hasiče zaměstnala spadlá střecha, kterou strhl silný vítr. Nejvážnější povodňová situace je na řece Blanici na Prachaticku. Další bouřky hrozí i během středy.

Vlhkost a proudění ve spodních vrstvách atmosféry. (28. června 2022) foto: Twitter: ČHMÚAP

Bouřky nebyly v noci na středu tak silné, jak se meteorologové obávali. Kvůli nasycení půdy předchozími srážkami ale hrozí zvýšené povodňové nebezpečí především na řece Blanici na Prachaticku. Ráno zde ČHMÚ vyhlásil nejvyšší stupeň varování.

„Na toku Blanice v profilu Blanický mlýn bude v blízké době v důsledku srážek a předchozího nasycení překročen 3. SPA. Vzhledem k dalším očekávaným srážkám může hladina ještě dále kolísat kolem 3. SPA, ve středním a dolním úseku bude vlivem dotoku hladina dále stoupat,“ uvedli meteorologové ve výstraze.

V průběhu večera a noci zasahovali hasiči nejčastěji v jižních Čechách. Hasiči odklidili třináct stromů, z toho devět na Jindřichohradecku. Čtyřikrát odčerpávali vodu, v Českých Budějovicích, Prachaticích, Českých Velenicích a rybník v Drachkově na Strakonicku. V obci Krajníčko na Strakonicku uklízeli náves po dešti, v Prachaticích zakryli a vyčistili česla.

V Českých Velenicích na Jindřichohradecku zasahovali u bytového domu. „Je tam shrnutá, srolovaná střecha. Teď tam hasiči natahují fólii, aby tam nepršelo. Dům je jinak nepoškozený. Obcházím tady, není to jenom střecha, jsou tady popadané stromy, je toho poměrně dost,“ řekl starosta Českých Velenic Jaromír Slíva.

Další vlna bouřek se silnými srážkami zasáhne Česko i ve středu. Výstraha druhého stupně platí pro celý Jihočeský, Středočeský, Ústecký a Liberecký kraj, Prahu a části Plzenského kraje a Vysočiny.

„Očekává se výskyt velmi silných bouřek s nárazy větru až 90 km/h, většími kroupami a krátkodobými úhrny srážek kolem 50 milimetrů,“ uvedla ve zprávě meteoroložka Marie Odstrčilová.

Aktuální výstraha meteorologů pro 29. června 2022.

„Vzhledem k očekávaným srážkám a předchozímu nasycení povodí bude docházet k výraznému kolísání zejména menších toků s vysokou pravděpodobností překročení 1. stupně povodňové aktivity. Při velmi intenzivních bouřkách nelze vyloučit na menších tocích i ojedinělé překročení 2. až 3. stupně,“ upozornili meteorologové.

Podle platné výstrahy bouřlivé počasí potrvá až do čtvrtka, kdy by se bouřek a srážek mohla dočkat i jihozápadní část Moravy. Pro většinu Moravy a Slezska od zítra platí upozornění na vysoké teploty nad 31 stupňů a s tím související zvýšené riziko požárů. To platí také v části Pardubického kraje a Vysočiny.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...