Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Utržená střecha či popadané stromy na koleje a silnice. Česko zasáhly silné bouřky s krupobitím

Česko

  13:05aktualizováno  23:35
Česko zasáhly silné bouřky s přívalovým deštěm, prudkým nárazovým větrem a krupobitím. Objevily se komplikace v železniční dopravě kvůli spadlým stromům na koleje. V Plzni na Borech utrhl vítr střechu domu, spadlý strom ve Františkových Lázních zranil člověka. Bouřka dočasně omezila také provoz na ploše pražského letiště.

„Prosíme všechny v dotčené oblasti hlavně v severní části Plzeňského kraje a v Karlovarském kraji, buďte obezřetní a sledujte meteorologický radar. Lokální nárazy větru mohou být opravdu výrazné,“ vyzvali v pátek večer meteorologové obyvatele na západě Čech. Na stanici Plzeň-Mikulka naměřili náraz větru 126 kilometrů v hodině.

Nejsilněji bouřky zasáhly Plzeňský a Karlovarský kraj, hasiči evidovali desítky případů, hlavně popadaných stromů. Naprostá většina událostí se podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala obešla bez zranění, po osmé hodině ale hasiči vyjížděli do Františkových Lázní, kde strom spadlý na osobní auto zranil jednoho člověka. Hasiči byli také povoláni k uvolněným střešním krytinám.

Utržená střecha na Borech

V Plzni bouřka utrhla střechu na domě u obchodního centra Luna na Borech. V Říční ulici přeletěla střecha z čtyřpodlažní budovy přes ulici na dvůr protějšího domu.

„Vyjíždíme i několikrát do minuty. Stromy, střechy, například Šimerova ulice Plzeň - Bory, v Kamenném Újezdu u Nýřan šlo o plechovou garáž, ve Starém Sedle o sloup elektrického vedení a stržené kabely,“ uvedli plzeňští hasiči.

Komplikace na letišti i železnici

Pražští hasiči od 21:00 do 23:00 zasahovali u více než 60 událostí spojených s bouřkou a silnějším větrem. Bouře doprovázená prudkým větrem zhruba na půl hodiny omezila i provoz Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni.

„Podle standardních postupů musíme kvůli bezpečnosti zaměstnanců i cestujících pozastavit činnosti na ploše. Cestující tak mohou čekat na nástup i výstup z letadla, následně pak na svá zavazadla,“ informovalo letiště na Twitteru. Kolem 22:00 letiště obnovilo běžný provoz, tři lety musely přistát na jiném letišti.

Spadlý strom na trati přerušil železniční provoz mezi stanicemi Praha-Veleslavín a Praha-Ruzyně. Následkem vichru se vysklila některá okna budovy Fakulty humanitních studií v Praze.

Kvůli popadaným stromům na koleje či trakční vedení se večer zastavil železniční provoz na několika hlavních i regionálních tratích hlavně v západních, středních a jižních Čechách. Z hlavních tratí vlaky nejezdily v úseku mezi Plzní a Chebem, Plzní a Klatovy nebo mezi pražskou Uhříněvsí a Strančicemi na koridoru do Benešova a Českých Budějovic.

Hasiči v Ústeckém kraji vyjížděli od 20:00 kvůli silné bouři ke 48 událostem, šlo o popadané stromy na silnice a železniční tratě. „Žádný pád stromu na objekt neevidujeme,“ řekl mluvčí krajských hasičů Milan Tabi. Hasiči zasahovali hlavně na Lounsku a Litoměřicku, k několika stromům vyjeli také na Děčínsko a Chomutovsko.

V Libereckém kraji hasiči vyjeli při bouřce mezi 21:00 a 22:00 k osmi spadlým stromům, uvedli na Twitteru. Šest jich bylo na Českolipsku a dva na Liberecku. Podle dat od meteorologů při bouřce byly v té době nejvydatnější srážky v kraji v Jizerských horách, napršelo tam až 17 litrů na metr čtvereční.

Řidiči by měli jezdit maximálně opatrně, pomalu a vyjíždět, jen pokud je to nezbytně nutné, upozornil v pátek odpoledne ČHMÚ. Silné bouřky dorazily do Česka z Německa, kde se podle některých informací objevilo i tornádo.

Pro Plzeňský, Karlovarský kraj a západní část Jihočeského, Ústeckého a Středočeského kraje platila do 23:00 výstraha na extrémně silné bouřky s nejvyšším stupněm nebezpečí. Ve zbytku Čech a část Moravy a Slezska se mohly podle aktuální výstrahy meteorologů ještě v noci objevit velmi silné bouřky.

Autoři: , ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat