Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Válka je i o pravdě, dejme hrdinné Ukrajině perspektivu EU, řekl Vystrčil po návratu z Kyjeva

Česko

  9:13aktualizováno  10:38
Šéf Senátu Miloš Vystrčil se vrátil z Ukrajiny, která od konce února čelí ruské invazi. Byl tam na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka. Po návratu uvedl, že brutalita ruských vojáků je neuvěřitelně vysoká. Ukrajinští představitelé podle něj stojí o to, aby politici ze svobodných a demokratických zemí tam jezdili a stali se očitými svědky ruských zločinů.

Na cestě vlakem doprovázeli Vystrčila také první místopředseda Senátu Jiří Růžička, nezávislý senátor Pavel Fischer a také polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým.

Po návratu Vystrčil uvedl, že kromě Kyjeva navštívili i okolní obce, které byly cílem ruské agrese. Vysvětlil, že na organizaci celé cesty bylo málo času. Cíle podle něj byly dva. „Vyhovět ukrajinské straně a maximálně ji podpořit, protože válka na Ukrajině není jen válka mezi vojáky, ale i válka, kde se válčí o to, kdo má či nemá pravdu a kdo podává či nepodává pravdivé informace,“ řekl. Senátoři se podle něj na vlastní oči přesvědčili, že jednoznačnou pravdu říká ukrajinská strana.

„Zvěrstva na Ukrajině jsou čisté pravdy a brutalita ruských vojáků je neuvěřitelně vysoká,“ dodal.

Kromě toho chtěli podle něj senátoři svou cestou deklarovat, že vnímají Ukrajinu jako suverénní zemi, která má svého prezidenta, svůj parlament a i za těchto podmínek funguje.

Řekl také, že hrdému ukrajinskému lidu udělil stříbrnou medaili předsedy Senátu. Země si podle něj zaslouží perspektivu plnohodnotného členství v Evropské unii. „Vím, že to nebude jednoduché. Jejich hrdinství je ale takové velikosti, že jsme přesvědčeni, že si to zaslouží,“ řekl.

Růžička popsal, že nad „rozbitými městy“ kolem Kyjeva leží až trýznivý klid. „Jeden z nejdrsnějších zážitků byla naše návštěva v Buči, kde zrovna světový tým odborníků vyzvedával oběti z masového hrobu. A to je opravdu zážitek, na který nemohu nikdy zapomenout,“ řekl.

Doplnil, že si je jistý, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho „barbarské hordy“ mohou jihovýchodní Ukrajinu srovnat se zemí. „Mohou je rozstřílet, mohou povraždit další tisíce dětí, žen, starců. Mohou si devátého května uspořádat parádní marš na troskách Mariupolu, ale nikdy nikdy v té zemi nemohou zvítězit, protože odhodlání, statečnost a obětavost ukrajinského národa a víra, že bojují za správnou, za správnou věc, je nezměrná,“ dodal.

K cestě se vyjádřil i senátor Fischer. „Dokud nebude Ukrajina svobodná, nebude svoboda v Evropě,“ řekl. Ocenil českou pomoc ukrajinským uprchlíkům.

„V současné době poté, co nám Rusko jako České republice vyhlásilo, že jsme nepřátelskou zemí, je naší povinností, abychom společně s vládou informovali naše podnikatele, že obchodování v Rusku se nemůže vrátit k tomu, jak bylo dřív,“ řekl. Válka podle něj ponechá v Evropě hluboké stopy na několik generací.

Kyjev nyní podle Vystrčila z hlediska zabezpečení základních potřeb jeho obyvatel funguje. Město podle něj nyní rozhodně není bezpečné, probíhá tam hodně kontrol ze strany vojáků. „Na druhou stranu je to tak, že člověk je schopen se adaptovat na jakékoliv podmínky a z tohoto hlediska tam také ti lidé chtějí a musí žít,“ řekl.

Předseda Senátu také vyzval další politiky, aby se na Ukrajinu jeli podívat. To podle něj žádají i zástupci ukrajinského parlamentu. Je podle něj povinností politiků ze svobodných a demokratických zemí, aby přijeli a proměnili se v očité svědky tamního dění. Kromě toho země podle Vystrčila potřebuje další vojenskou a humanitární podporu a také podporu těm, kteří byli vyhnáni ze svých domovů.

Kyjev navštívil i Fiala či von der Leyenová

Senát již minulý týden schválil stanovisko, podle něhož Rusko musí nést následky za rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací. Horní parlamentní komora také konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné.

Ruští představitelé, kteří jsou odpovědní za válečné zločiny, musí být podle Senátu postaveni před soud a potrestáni. Téměř totožné usnesení přijala také Sněmovna.

Před měsícem podnikl cestu do Kyjeva český premiér Petr Fiala, a to společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. V ukrajinské metropoli se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenskými i premiérem Denysem Šmyhalem. Cílem jejich návštěvy bylo podpořit Ukrajinu.

Po nich Kyjev navštívili také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger, nedávno také britský premiér Boris Johnson, rakouský kancléř Karl Nehammer a další evropští politici.

Autoři: ,

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...