Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Výstupní hodnocení zmizí ze všech škol

Vzdělávání

  8:41
PRAHA - Nápad to nebyl špatný, výsledek však za moc nestál. Řeč je o výstupním hodnocení. To musí učitelé na základních školách už čtvrtý rok psát každému žákovi, který se chystá na přijímací zkoušky, a přidávat ho k vysvědčení.

Deváťáci se svými slovními posudky. foto: Stanislav PeškaČTK

Žák pak měl hodnocení předkládat na střední škole a ta k němu měla přihlížet při rozhodování o jeho přijetí. 

To se ale nedělo. Důvod? Každá škola ho psala úplně jinak. Některý učitel ho pojal jako slohovou práci, jiný zase napsal jen pár vět. Navíc se ukázalo, že hodnocení může žáka při přijímacích zkouškách i poškodit.

„Hodnocení mezi sebou nebyla porovnatelná a měla různou kvalitu,“ vysvětlila mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Výsledkem bylo, že ministerstvo zrušilo povinnost středních škol k hodnocení přihlížet.

Povinnost psát ho však základním školám zůstala. Nyní to ale vypadá, že ne na dlouho. „Ve druhé vlně novelizace školského zákona navrhujeme zrušení této povinnosti pro základní školy,“ upřesnila Helena Müllerová z ministerstva školství.

Pokud vše půjde rychle, dostali žáci výstupní hodnocení k vysvědčení včera zřejmě naposledy. Když bude novela schválena bez problémů, mohla by klidně platit již od příštího školního roku.
 
Samotným učitelům základních škol by to zřejmě nevadilo. Psaní hodnocení totiž bylo pro třídní učitele prací navíc.

„Přibyla nám tím administrativa. Učitel musel psát hodnocení pro všechny děti, které měly dělat přijímací zkoušky,“ řekl například ředitel základní školy v Olomouci Petr Horák.

V současnosti ho navíc učitelé píší mnohdy úplně zbytečně. Tím, že k němu už přihlížet při zkouškách nemusí, vyžaduje ho po žácích jen naprosté minimum středních škol a víceletých gymnázií.
„Učitelé ho píší zodpovědně a to jim zabere klidně i celý leden. Když ale nakonec vidí, že jejich práce je úplně zbytečná, moc pozitivně to na ně nepůsobí,“ popsala svou zkušenost ředitelka pražské základní školy Kladská Kateřina Vránová. I ona proto rozhodnutí ministerstva školství zrušit tuto povinnost vítá. „Je to prostě zbytečná práce.

Navíc střední školy, tím že ho každý psal jinak, na něj nikdy nekoukaly. Byl to neohodnotitelný dokument,“ dodala.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!