Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Využijte svého práva vědět, co je zle

Česko

Oč ta podívaná může být nepříjemnější, o to je důležitější.

Dvanáctý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět začíná ve středu 10. března.

Filmová přehlídka Jeden svět každoročně patří mezi zásadní kulturní akce celé republiky: letos během března a dubna navštíví vedle Prahy hned devětadvacet dalších tuzemských měst, výběr z nabídky se představí i v Bruselu. Akci pořádá organizace Člověk v tísni, která se humanitárním aktivitám v krizových místech po celém světě věnuje už od roku 1992.

Letošní ročník Jednoho světa se nese ve znamení sloganu „Jak získáš své diváky ty?“. Organizátoři jím signalizují, že šíření dokumentů s lidskoprávní tematikou se může ujmout i kdokoliv z diváků, jimž festival poskytne na vybrané snímky k dispozici distribuční práva a své know-how.

V programu je tentokrát sto jedna titulů ze třiceti zemí světa, rozřazených do soutěžních a tematických kategorií. Zahajovacím snímkem se stane íránský film Dny zelených nadějí, který zachycuje optimismus íránské opozice před tamními prezidentskými volbami v roce 2009 a brutální potlačení protestů po jejich zmanipulovaném průběhu. Aktuálnímu dění v této zemi se věnuje i tematická sekce Zaostřeno na Írán.

O cenách v soutěžních kategoriích Hlavní soutěž a Máte právo vědět opět rozhodnou mezinárodní poroty. V hlavní jury zasednou filmoví profesionálové – například Anders Ostergaard, autor na Oscara nominovaného snímku Barmský videožurnál, který na Jednom světě běžel loni, nebo tuzemská dokumentaristka Linda Jablonská. O filmech v sekci Máte právo vědět zahlasuje porota Rudolfa Vrby, složená z lidí, kteří porušování lidských práv sami zažili nebo za dodržování lidských práv bojují.

První kategorie nabídne například film Nepřátelé národa, jenž se ohlíží za vražděním za vlády Rudých Khmerů, snímek Posledním vlakem domů o jedné z milionů rodin, které platí za překotný ekonomický rozvoj Číny příliš velkou cenu, nebo tuzemský titul Mlčeti zlato o podivné symbióze lidí z kyrgyzského městečka Barskon a tamního gigantického dolu na zlato.

Lákadly programu Máte právo vědět jsou třeba příběh falešně obviněného Mexičana Presumpce viny, Tibetu věnovaná dvojice filmů Slunce za mraky a Tibet zpívá či mozaika z Afghánistánu Policejní stanice Zhari.

Další tematickou kategorií jsou Zelené výzvy – blok devíti dokumentů na téma ekologie a životní prostředí. Sekce Panorama tradičně sdružuje snímky reflektující společenské problémy dnešního světa i zajímavé osobní příběhy, jak ukazuje třeba jeden z vítězů loňského festivalu v Jihlavě Hranice, Kimčongílie, demaskující dnešní Severní Koreu, nebo Odpustit a zapomenout o soudech řešících etnický konflikt ve Rwandě poloviny 90. let.

Bloky Snášenliví – nesnášenliví se věnuje vzestupu rasismu, nacionalismu a neonacismu v dnešní Evropě, Za svým snem pak vypráví o lidech na okraji společnosti. Sekce Ženským hlasem a České dokumenty není třeba rozvádět – stejně jako fakt, že i letos budou Jeden svět provázet diskuse s četnými hosty, panelové debaty, projekce na školách a on-line či hudební program.

Jeden svět začíná 10. března. Pražské festivalové centrum bude opět v kině Lucerna. Všechny informace jsou k dispozici na webu www.jedensvet.cz.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...