Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koronavirová linka 1212 je přetížená. Používejte i web a chat ministerstva, radí její autoři

Cyklistka s rouškou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklistka s rouškou. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Využívejte také web ministerstva zdravotnictví nebo chat, vyzvali veřejnost autoři přetížené linky 1212 o novém typu koronaviru. Devadesát operátorů na ní od spuštění v neděli do pondělního večera odbavilo 15 000 hovorů a 6000 chatů, sdělil v úterý Jan Kysela, člen uskupení firem, které za iniciativou COVID19CZ stojí.

Cílem nové linky bylo omezit hovory na lince 112, kterou provozují hasiči a slouží i pro jiná tísňová volání. Podle mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studené to zafungovalo a hovorů tato linka odbaví zase jen desítky denně, nejvíc v Praze. Kysela upozornil, že v první řadě by lidé měli informace o nemoci COVID-19 přenášené novým typem koronaviru hledat na webu ministerstva zdravotnictví o koronaviru. 

„Na těchto stránkách lze využít i funkci chatu, který dokáže vyřešit mnohé dotazy veřejnosti a pro klienty je mnohem pohodlnější na textovou odpověď počkat. Teprve jako nejzazší možnost prosíme veřejnost, aby volila telefonický kontakt, a to minimálně do té doby, než bude linka posílena,“ uvedl Kysela.

Informační linka 1212 je podle něj primárně určena pro lidi, kteří nemají přístup na web nebo si informace nemohou sami vyhledat. „Aktuálně je na její obsluhu nasazeno přes 90 operátorů, často z řad zaměstnanců státních institucí či volných pracovníků soukromých společností nebo dobrovolníků. Jen v průběhu nedělního večera odbavila linka více než 3600 dotazů, přičemž ve špičce byla polovina hovorů odbavována chatem, což je mnohem rychlejší pro obsluhu,“ sdělil.

Tísňové linky jsou podle Studené na nápor připraveny, kapacity byly navýšeny po orkánu Herwart v roce 2017. Informační linky hygienických stanic a Státního zdravotního ústavu jsou ale v současné době zahlcené, dovolat se na ně lidé snaží někdy i několik hodin.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!