27. února 2006 19:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyvadil na ministerstvu skončil

Náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA/DĚČÍN/BRNO Jiří Vyvadil (ČSSD) opustí funkci náměstka ministra spravedlnosti Pavla Němce. Vrátí se na Nejvyšší správní soud, kde předtím působil. Předseda soudu Josef Baxa totiž k dnešnímu dni odvolal svůj souhlas se stáží Vyvadila na ministerstvu, řekl Němec.

Premiér Jiří Paroubek označil tento krok za "trošku překvapivé rozhodnutí", které ale respektuje. "Mně nic jiného nezbývá. S panem ministrem už o tomto případu jednat nebudu," dodal předseda vlády. Ministři ČSSD, kteří mají náměstky z US-DEU, podle Paroubka nyní nebudou postupovat podobně.

O křeslo ministra nestojím
Mezi Vyvadilem a Němcem vznikl spor kvůli tomu, že náměstek ministra neinformoval o své lednové schůzce se stíhaným podnikatelem Tomášem Pitrem, zatímco Paroubek o ní věděl. S Pitrem dokonce Vyvadil vyjednával o prodeji potravinářské firmy Setuza jako Paroubkův posel. Vyvadil také kontaktoval soudce Petra Nováka, jehož senát loni poslal Pitra za daňové úniky na 8,5 roku do vězení, rozsudek zatím není pravomocný.

Němec odmítl možnost, že by ovlivňoval Baxu, aby si Vyvadila vzal zpět na soud. Předseda Nejvyššího správního soudu je podle něj natolik vysoká funkce, že představa o jakémkoli nátlaku je absurdní. Naopak Vyvadil o dohodě Baxy a Němce nepochybuje. Podle něj našel ministr elegantní řešení, jak věc vyřešit. "Copak pan ministr někdy jednal férově?" odpověděl Vyvadil na otázku, zda považuje způsob, jakým nakonec na ministerstvu skončil, za čestný. Ke své budoucnosti řekl, že sice nestojí o funkci ministra spravedlnosti, ale premiér by ho v ní rád viděl.

Podle Němce se má Vyvadil ve středu hlásit na svém původním pracovišti. Na otázku, zda by Vyvadila odvolal sám, bez asistence Nejvyššího správního soudu, ministr řekl, že jeho postoj je zřejmý, ale přímé odpovědi se vyhnul. O svém kroku prý informoval Paroubka prostřednictvím SMS, zatím ale nedostal odpověď.

Paroubek Vyvadila hájil
Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa nebyl ochoten sdělit, zda Vyvadil zůstane jeho podřízeným a jaké úkoly dostane. Nejprve prý musí celou věc zanalyzovat a s Vyvadilem se osobně sejít. "Dojde-li po rozhovoru k závěru, že porušil soudcovské povinnosti, tak je povinností předsedy Nejvyššího správního soudu zahájit podle zákona kárné řízení. Výsledky tohoto řízení nelze v tuto chvíli předjímat," řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

V dopise zaslaném ministru spravedlnosti Baxa uvedl, že Vyvadil mohl porušit soudcovské povinnosti tím, jak se vyjadřoval v médiích. Některé jeho aktivity také údajně byly příliš politické. "Řadu z nich hodnotím jako nesouladné s povinnostmi soudce, kterým i v době dočasného přidělení zůstal," uvedl v dopise Baxa.

Němec kvůli schůzce s Pitrem Vyvadilovi hrozil odvoláním, předseda vlády jej hájil. Konflikt ohrožoval i křehkou vládní koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů. Objevily se úvahy, že pokud Němec Vyvadila odvolá, Paroubek ho sesadí z ministerské funkce, což by znamenalo odchod Unie svobody-DEU a možná i lidovců z Paroubkova kabinetu.

"Já myslím, že oba pánové si nerozumějí a pro práci na ministerstvu spravedlnosti by to nebylo dobré. A myslím si, že toto je určité řešení," poznamenal Paroubek. "Je to personální věc, já se necítím být vyšachován, já jen mám větší dojem o panu ministru spravedlnosti," řekl novinářům při návštěvě Děčína.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz