Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vyvlastnění neplatí. Zatím

Česko

Vláda opět změnila názor a odložila vyvlastnění farmářky Havránkové o dva týdny. „Jsem z toho jelen,“ komentuje včerejší verdikt právník statkářčiny sestry David Štros. A ze státní pokladny dál tečou statisíce.

PRAHA Naděje na dohodu, definitivní verdikt o vyvlastnění a nyní opět šance na směnu pozemků. Sedmnáctiletý spor východočeské farmářky Ludmily Havránkové se státem připomíná v poslední době jízdu na horské dráze. Co dva týdny v něm dojde k zásadnímu obratu.

Poslední přemet má na svědomí vláda. Ta včera zareagovala na zprávu, že sestra Havránkové Jaroslava Štrosová souhlasí s výměnou svého pozemku pod dálnicí D11. Kabinet tak do 21. června pozastavil platnost svého rozhodnutí o vyvlastnění. Do tohoto data by měly sestry Ludmila Havránková a Jaroslava Štrosová odsouhlasit smlouvy na směnu pozemků. „Nyní je míč na jejich straně. Když k podpisu smluv dojde, vláda se opět sejde a přijme nový postup v celé věci,“ řekl po jednání vlády ministr dopravy Gustav Slamečka. Advokát David Štros, který svou matku ve sporu zastupuje, není z rozhodnutí vlády příliš moudrý. „Jsem z toho jelen. Nechápu to. Třeba nerozumím tomu datu 21. června. Je to pro nás šibeniční termín. Dohodu bychom stihli připravit, snad jen kdybych se úplně přestal věnovat svým klientům,“ řekl LN Štros. Ten také opět poukázal na to, že stát začal řešit pozemkový podíl jeho matky teprve před několika měsíci. Přitom o parcele, kterou se svou sestrou spoluvlastní, jsou záznamy na katastru nemovitostí už několik let.

Jen tři roky sporu přišly stát na sedm milionů korun Spor státu s farmářkou nebrzdí jen dostavbu klíčové dálnice, ale postupně vysává i státní kasu. Jen za poslední tři roky se náklady na nekonečný koloběh jednání odhadují na sedm milionů korun. „Náklady na veškerá řešení majetkoprávních problémů s paní Havránkovou dosáhly výše téměř šesti milionů,“ předkládá oficiální odhad ŘSD jeho mluvčí Martina Vápeníková. „Největší částku tvořily právní služby, pak znalecké posudky od renomovaných institucí a také peníze na přeprojektovávání dálnice,“ doplňuje ji vládní zmocněnec pro D11 Ivo Toman. Koněm šesti milionům je ale nutno připočíst právě jeho plat. Ten je podle samotného Tomana 80 tisíc hrubého za měsíc. Za rok, co funkci dálničního zmocněnce pro D11 vykonává, to tak dělá téměř milion korun navíc.

***

STÁT VERSUS FARMÁŘKA

1992 Farmářka Ludmila Havránková získala v restituci parcely. 2002 Vláda slíbila prodloužit dálnici z Poděbrad do Hradce Králové.

2004 Začala stavba dálničního úseku z Libice nad Cidlinou k Hradci Králové. 2004 Havránková nabízí pozemky k výměně. Nikdo však nereaguje. Ve stejném roce prodává část pozemků zhruba sedmdesáti aktivistům, aby posílila svou pozici ve sporu se státem. 2007 - 2009 Spor se několikrát přiblíží dohodě. Nikdy k ní však nedojde. 2010 Na konci května vláda smetla poslední návrh na dohodu a rozhodla o vyvlastnění farmářky. Včera rozhodnutí o vyvlastnění na dva týdny pozastavila. V posledních třech letech stál spor s Ludmilou Havránkovou český stát zhruba 7 milionů korun. Nejvíce peněz spolkly náklady na právní služby.

Autor: