Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Vývoz libyjské ropy se zastavil

Česko

K výraznému omezení těžby, které trvá už několik dnů a kvůli němuž se prudce zvýšily ceny ropy na světových trzích, se v Libyi přidalo špatné počasí.

LONDÝN V libyjských přístavech kvůli vysokým vlnám nemůže pokračovat nakládka a tankery nemohou ani vyplouvat.

Libye za normálních okolností denně vytěží asi 1,6 milionu barelů, nyní je ale těžba zhruba na polovině, vývoz prakticky na nule. Libye se už několik týdnů zmítá v chaosu, který je výsledkem protivládních nepokojů a demonstrací za odstoupení tamního vůdce Muammara Kaddáfího.

Jeho stoupenci se snaží revoltu potlačit, Kaddáfí už ale ztrácí kontrolu nad velkou částí libyjského území, především na východě, kde jsou i ropné terminály.

V současné době zcela stojí ropné pole Hamada, produkce polí Sarír, Nafúra a Misla na východě země je asi na polovině běžného výkonu. V libyjských přístavech je ale teď rozbouřené moře, takže není možné naložit ani ten zbytek ropy, který by Libye ještě mohla poskytnout. Minimálně čtyři tankery s kapacitou až 2,4 milionu barelů ropy tak nemohou nakládat, ale ani vyplout. „V provozu je pouze Sidar. Teoreticky byl znovu otevřen přístav Zuatína, ale nic se nenakládá,“ řekl zdroj, který v Libyi obchoduje s ropou. Uzavřen zůstává i klíčový vývozní terminál Marsá al Briga na východě Libye, který mají pod kontrolou povstalci. „Od víkendu se nic nezměnilo, náš tanker v přístavu Marsá pořád čeká na povolení k nakládce,“ dodal zdroj. Libye je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým na světě.

Kromě toho má ze všech afrických zemí i největší zásoby této suroviny. Ze zhruba 1,6 milionu barelů, které země před povstáním těžila, šla přibližně 1,1 milionu barelů na vývoz. V Libyi těží ropu a plyn řada zahraničních společností, ty ale kvůli bezpečnostnímu riziku aktivity utlumily, což je i hlavní důvod propadu těžby.

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger řekl, že Kaddáfí už ztratil kontrolu nad většinou ropných a plynových polí v Libyi. Cena ropy se kvůli vývoji v Libyi minulý týden skokově zvýšila a severomořský Brent se vyšplhal těsně ke 120 dolarům za barel.

Tak vysoko byl naposledy v létě 2008. Napětí na trhu mírní Saúdská Arábie, která zvýšila těžbu a tvrdí, že výpadek zásobování z Libye je schopna zcela nahradit.

V celém světě se denně spotřebuje zhruba 88 milionů barelů ropy. Z toho zhruba jedna třetina připadá na Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), jejímž členem je i Libye.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!