Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Vývozci: Zrušte ambasády v EU

Česko

PRAHA Vláda se rozhodla rušit ambasády například ve Venezuele či Kongu, ale v chystané druhé vlně by měly přijít na řadu spíš ambasády v zemích Evropské unie.

Taková je alespoň představa tuzemských exportérů, kteří by české diplomaty raději ve větším počtu přesunuli do Indie či Kazachstánu.

„Pokud dojde k dalšímu výraznému snižování počtu českých ambasád, stálo by za to, aby se zastoupení škrtala v rámci EU. Ta už pro nás není zahraničím, je to domácí trh a české firmy nepotřebují významnou asistenci. O to, co se podaří ušetřit, by naopak měly být posíleny nové perspektivní trhy, na které se čeští exportéři dostávají,“ prohlásil Radek Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy.

Ministerstvo zahraničí se netají tím, že po nedávném zrušení pěti ambasád na řadu dříve či později přijdou i další státy. A již nyní částečně připouští, že ani evropské země nejsou nedotknutelné.

„Ministr Schwarzenberg již připustil, že se dalšímu uzavírání úřadů z úsporných důvodů pravděpodobně nevyhneme,“ uvedl Jiří Beneš, ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí. „Přesunutí obchodněekonomických úseků našich velvyslanectví a generálních konzulátů z Evropy do mimoevropských zemí probíhá ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu průběžně již několik let,“ dodal.

Na argumenty českých firem vláda přistoupila už při první vlně rušení zastupitelských úřadů. Především díky jejich hlasům nakonec ze seznamu vypadlo zastupitelství v brazilském Sao Paulu a alespoň částečně zůstanou zachovány služby v oblasti ekonomické diplomacie v Sydney a v Bombaji.

Pokračování na straně 18

Vývozci: Zrušte ambasády v Evropské unii

Dokončení ze strany 15

Přestože o dalších kandidátech na zrušení zatím ministerstvo zahraničí nechce spekulovat, podle vývozců by se pozornost neměla znovu zaměřovat na vzdálené, exotické země.

„Domácí firmy se v současnosti dostávají na trhy, odkud v posledních dvou letech odešly velké západní společnosti, například Francouzi nebo Američané. Měli strach z toho, jak se tamní situace bude vyvíjet, a tím se otevřela velká šance. Jsou to státy jako Rusko, Indie, Čína, Kazachstán a obecně bývalé země Sovětského svazu. Je potřeba, aby se ekonomická diplomacie přeorientovala a pomáhala exportérům právě na těchto trzích,“ uvedl Špicar.

Svaz průmyslu a dopravy chce spolu s dalšími exportéry o návrzích jednat na půdě rady pro obchod a investice na ministerstvu průmyslu a obchodu. Z evropských zemí, které by české firmy byly ochotné „obětovat“, je zmiňováno například Lucembursko a další malé státy.

Přítomnost českých diplomatů je důležitá především pro největší firmy. „Pro malé a střední podniky jsou důležitější organizace jako CzechInvest. Pro velké exportéry ale nejsou relevantní, tyto věci si umí zařídit sami. Naopak je ale pro ně hodně důležitá pomoc velvyslance, zejména v zemích, které nejsou úplně stabilní a politika tam má s ekonomikou mnoho společného. To, že na obchodní schůzku může jít i velvyslanec nebo že lze domluvit setkání s prezidentem, je velmi důležité,“ dodal Špicar.

Zrušení pěti ambasád a další úsporná opatření v diplomacii včera vysvětloval poslancům ze zahraničního výboru sněmovny ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle něj jsou jen první rychlou reakcí na škrty ve státním rozpočtu. Ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu chce ministr docílit toho, aby českým exportérům v zahraničí pomáhala jen jedna agentura a skončila tak dvojkolejnost zastoupení obou ministerstev. Návrhy na rušení českých ambasád v zemích EU označil Schwarzenberg zatím za předčasné.

Anketu mezi exportéry čtěte na straně 22

Autor: