Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Vyznamenán byl i žokej Váňa

Česko

Václav Klaus vyznamenával - Seznam oceněných opět vzbuzuje emoce

Ocenění z Pražského hradu si odnesl například žokej Váňa, zpěvák Karel Gott či Eva Pilarová. Ale i protinacističtí bojovníci, vědci a hasičský záchranář.

PRAHA Naposledy se o něm mluvilo na začátku října, když pošesté vyhrál Velkou pardubickou. Včera převzal nejúspěšnější český žokej Josef Váňa z rukou prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy o stát v oblasti sportu.

„Josef Váňa je velkou osobností našeho dostihového sportu. Celý svůj život zasvětil dostihovým koním jako jezdec, trenér a chovatel,“ vysvětluje své rozhodnutí prezident Klaus. Ke konečnému rozhodnutí, proč dát Váňovi medaili za zásluhy, zřejmě prezident došel právě při nedávném dostihu, ve kterém sedmapadesátiletý žokej zvítězil. Na závodišti prezident byl a Váňovi předával pohár pro vítěze. „Stal se sportovní legendou,“ dodává k Josefu Váňovi prezident.

Medaile pro zlatého slavíka Medaili Za zásluhy, tentokrát však za zásluhy o stát v oblasti hudby, dostal také Karel Gott. Ten LN včera večer řekl, že ještě předtím, než převzal vyznamenání, pozoroval, jak se mu to někteří lidé snaží zošklivit, a rozmýšlel se, jestli má vůbec na Hrad přijít. Ocenění ho však velmi těší. Nyní se nechce ke kritickým hlasům příliš vyjadřovat, ale chystá se k tomu vrátit později, nejspíš písemně.

Prezident o Gottovi mluví jako o legendě a připomíná jeho více než čtyřicetileté umělecké působení. „Dosáhl zcela výjimečné a stálé popularity v naší zemi i za jejími hranicemi,“ zní oficiální vysvětlení k udělení medaile zpěvákovi. Svými sympatiemi ke Gottovi se Václav Klaus nijak netají. Letos například napsal předmluvu k připravované knize o zlatém slavíkovi.

Další oceněnou je sedmdesátiletá zpěvačka Eva Pilarová. Na té si prezident cení hlavně toho, že již od 60. let patří k nejoblíbenějším osobnostem české hudební scény. Trojnásobná zlatá slavice má za sebou i boj s rakovinou. Přestože jí lékaři v osmdesátých letech, kdy u ní zákeřnou nemoc objevili, prorokovali, že bude žít pouze rok a půl, nad nemocí vyhrála. „Eva Pilarová je vynikající česká zpěvačka populární hudby a jazzu. Nazpívala řadu slavných písní a duetů,“ zní vysvětlení prezidenta. Pilarová si ceremoniál nahrála na video a LN řekla, že se vyznamenáním cítí potěšena a poctěna.

Hudba a sport ale nejsou jediné oblasti, ve kterých se medaile udílejí. Medaile Za hrdinství při záchraně lidských životů a značných materiálních hodnot byla včera in memoriam udělena veliteli dobrovolných hasičů v obci Vlčice na Jesenicku Boleslavu Staňkovi.

Jednačtyřicetiletý hasič tragicky zahynul při jedné z nočních záchranářských akcí dobrovolných hasičů při letošních povodních.

Ocenění se nedožil Také další ocenění předal prezident Václav Klaus in memoriam, a to dokonce nejvyšší ocenění -Řád bílého lva I. třídy vojenské skupiny. Ten si měl osobně převzít plukovník Otakar Černý, hrdina leteckých bojů za druhé světové války.

Předávání řádu je o to smutnější, že téměř devadesátiletý vojenský hrdina zemřel teprve před dvěma týdny – 14. října. Jako příslušník britského bombardovacího letectva se účastnil řady bojových akcí. Byl dvakrát sestřelen, dvakrát uprchl z německého zajetí a před trestem smrti, k němuž byl nacisty odsouzen, jej zachránil konec války. Po návratu do vlasti byl v roce 1948 odsouzen v procesu se západními letci k těžkému žaláři. Byl aktivním členem Konfederace politických vězňů ČR.

Řád bílého lva II. třídy vojenské skupiny byl propůjčen také plukovníkovi Imrichu Gablechovi. Ten si vyznamenání zasloužil za zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. „Plukovník patří k vynikajícím osobnostem boje za naši svobodu za druhé světové války,“ vysvětlil Hrad zásluhy oceněného.

Další významné ocenění - Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy propůjčil prezident předsedkyni Českého svazu bojovníků za svobodu Anděle Dvořákové. „Má zásluhy o zachování odkazu našeho odboje, o rozvoj mezinárodní spolupráce organizací účastníků války a její dlouholetá veřejná angažovanost přispívá k vlastenecké výchově nových generací,“ ocenil Václav Klaus Dvořákovou.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka propůjčil prezident za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva Františku Šedivému a Josefíně Napravilové. Šedivý se aktivně účastnil protinacistického odboje a Napravilová obdiv a uznání získala za své úsilí vyhledat české děti zavlečené nacisty po Evropě. Vypátrat se jí podařilo 40 dětí.

***

Ocenění

Letošní státní

vyznamenání

Řád bílého lva

I. třídy vojenské skupiny

plukovník Otakar Černý

in memoriam

(28. 11. 1919 – 14. 10. 2009)

letec za 2. světové války

Řád bílého lva

III. třídy vojenské skupiny

plukovník Imrich Gablech

(* 4. 11. 1915)

letec za 2. světové války

________________________________________________

Řád TGM I. třídy

Anděla Dvořáková (* 30. 5. 1927)

odbojářka

Řád TGM II. třídy

Ing. František Šedivý (* 2. 7. 1927)

bojovník proti komunismu

Řád TGM III. třídy

Josefína Napravilová (* 21. 1. 1914)

vyhledávala české děti zavlečené

nacisty po celé Evropě

Řád TGM III. třídy

mons. Josef Veselý (* 28. 7. 1929)

bojovník proti komunismu

Řád TGM IV. třídy

PhDr. h. c. Pavel Žák

(* 4. 6. 1928)

bojovník proti komunismu

________________________________________________

medaile Za hrdinství

Boleslav Staněk in memoriam

(4. 7. 1968 – 26. 6. 2009)

záchranář při povodních

________________________________________________

medaile Za zásluhy I. stupně

Karel Gott (* 14. 7. 1939)

zpěvák

medaile Za zásluhy I. stupně

Helga Hošková-Weissová,

Dr. h. c. (* 10. 11. 1929)

oběť nacistické genocidy Židů,

malířka

medaile Za zásluhy I. stupně

Eva Pilarová (* 9. 8. 1939)

zpěvačka

medaile Za zásluhy II. stupně

prof. MUDr. Michael

Aschermann, DrSc.

(* 21. 11. 1944)

přední český kardiolog

medaile Za zásluhy II. stupně

prof. MUDr. Vladimír Bartoš,

DrSc. (* 20. 5. 1929)

významný český lékař

medaile Za zásluhy II. stupně

RNDr. Zdeněk Ceplecha, DrSc.

(* 27. 1. 1929)

významný český astronom

medaile Za zásluhy II. stupně

PhDr. Květuše Hyršlová, DrSc.

(* 4. 7. 1929)

germanistka a kritička

medaile Za zásluhy II. stupně

Zdeněk Kovařík (* 4. 6. 1927)

aktivní účastník odboje

medaile Za zásluhy II. stupně

prof. RNDr. Jiří Krupička

(* 5. 5. 1913)

geolog, spisovatel a vlastenec

medaile Za zásluhy II. stupně

prof. RNDr. Petr Mandl, DrSc.

(* 5. 11. 1933)

přední světový matematik

medaile Za zásluhy II. stupně

Josef Musil (* 3. 7. 1932)

volejbalista

medaile Za zásluhy II. stupně

Miloslav Nerad (* 18. 7. 1921)

protikomunistický odbojář

medaile Za zásluhy II. stupně

doc. MUDr. Václav Smetana

(* 15. 11. 1934)

přední český lékař ortoped

medaile Za zásluhy II. stupně

MgA. Ivan Steiger (* 26. 1. 1939)

kreslíř, filmový režisér a producent

medaile Za zásluhy II. stupně

Josef Váňa (* 20. 10. 1952)

osobnost dostihového sportu

Někteří mi chtěli medaili zošklivit, ale nakonec jsem na Hrad přišel, řekl Karel Gott

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...