Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzal úplatek za sázení, obvinil člen VV Kalouska

Česko

  9:46
PRAHA - Teplický právník a člen VV Tomáš Jarolím podal trestní oznámení, které se týká ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Obviňuje ho z přijetí úplatku za povolení internetového sázení v roce 2008.

Ministr financí Miroslav Kalousek ve sněmovně foto:  František Vlček, Lidové noviny

Případem se zabývá protikorupční policie, Kalousek obvinění odmítá. "Považuji to za ryze politický akt," řekl Aktuálně.cz Kalousek.

Podle serveru podání sice míří na neznámého pachatele, jednoznačně však obviňuje Kalouska. Jarolím v něm uvedl, že v srpnu 2008 dostal tehdejší předseda KDU-ČSL Jiří Čunek nabídku od spolumajitele skupiny Penta Marka Dospivy, který prý slíbil lidovcům sponzorský dar deset milionů, pokud ministerstvo financí povolí internetové sázky a bude odvolán ředitel loterijního odboru Ondřej Vltavský. Čunek serveru rozhovor s Dospivou potvrdil a řekl, že nabídku odmítl. Penta naopak tvrdí, že se schůzka neuskutečnila.

ČTĚTE VÍCE O DĚNÍ KOLEM VVV prosinci téhož roku ministr financí Kalousek, tehdy člen KDU-ČSL, internetové sázky povolil pěti českým firmám, mimo jiné i Fortuně, která patří Pentě. Dostal se tak do konfliktu s vedením KDU-ČSL, která na celostátní konferenci odhlasovala, že se sázky povolit nemají.

Týdeník Ekonom pak uvedl, že Kalousek musel výsledek správního řízení sám podepsat, protože to ředitel Vltavský odmítl. V lednu 2009 byl tento úředník z ministerstva propuštěn. Ekonom připomněl, že největší sponzorský dar roku 2009 ve výši 11 milionů korun obdržela nová Kalouskova strana TOP 09 od Dušana Novotného, který o pět let dříve prodal společnosti Penta síť lékáren a nyní řídí sedm společností s akciemi na doručitele.

Kalousek to odmítl s tím, že rozhodnutí vydal podle zákona a že k němu měl důvod, protože v oblasti internetového hazardu se Česko nemohlo bránit nabídce zahraničních firem. Povolení pro pět českých společností podle něj umožnilo zavést poplatky za internetové sázení a přinejmenším u jejich zákazníků kontrolovat, zda je sázejícím aspoň osmnáct let.

Podle Jarolíma by policie měla hledat stopu uplácení ve financování volební kampaně strany TOP 09, která prý před volbami roku 2010 byla vidět úplně stejně jako ODS, jež za kampaň zaplatila půl miliardy. TOP 09 však vykázala pouze stomilionové náklady stejně jako Věci veřejné. Kalousek se odvolal na srovnávací studie k této problematice a uvedl, že podzimní senátní kampaň navíc mohla jeho strana financovat ze státního příspěvku ve výši 87 milionů, který obdržela v polovině minulého roku.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat