Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Vzděláním proti krizi

Česko

Na měření rizik ve finančnictví se chce zaměřit nový studijní magisterský obor, který od letošního září otevírá soukromá pražská Anglo-americká vysoká škola.

Jednou z příčin krize, která zasáhla světové finanční trhy, je podle odborníků neschopnost finančníků správně vyhodnotit rizika při uskutečňovaných operacích. Předejít podobným problémům do budoucna by mohlo kvalitnější vzdělání manažerů a makléřů.

Mezi školy, které nabízejí specializované studium zaměřené právě na vyhodnocování rizik finančního trhu za použití matematických modelů, se nově zařadila také pražská Anglo-americká vysoká škola (AAU). Ta nabízí uchazečům od příštího akademického roku nový magisterský studijní program Quantitative Asset and Risk Management. Podle rektora školy Alana Krautstengla je jeho obsah určen především studentům, kteří již mají praktické zkušenosti například v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví či z jiných finančních institucích. „Předpokládáme, že se k nám budou hlásit hlavně profesionálové, kteří si chtějí zvýšit odbornou kvalifikaci. Výuka je proto uzpůsobena lidem s pracovními povinnosti a bude probíhat převážně večer a někdy i o víkendu,“ říká Krautstengl.

Obor je svým zaměřením podle něj ojedinělý nejen v Česku, ale v celé Evropě. AAU jej připravila ve spolupráci se třemi dalšími vysokými školami -ve Vídni, Londýně a Istanbulu. Studenti proto povinně stráví minimálně jeden semestr na některé z nich. Projekt také získal grant Evropské unie.

Podmínkou přijetí je bakalářský titul, nejlépe z příbuzného oboru, dva doporučující dopisy a prokázání znalosti anglického jazyka příslušnou zkouškou. Výuka totiž probíhá výhradně v angličtině.

Školné za celé studium činí zhruba 270 tisíc korun.

Krizový management jako součást studia Studium příbuzného oboru - krizového managementu v obecnější formě - nabízejí i další české vysoké školy. Většinou však nikoliv jako samostatný předmět zaměřený na finančnictví. Například pražská Vysoká škola ekonomická (VŠE) má zřízen vlastní Institut krizového managementu, který poskytuje vedle vlastního vzdělávání studentů školy také kurzy určené státním zaměstnancům a dalším zájemcům z řad veřejnosti.

Jiné vysoké školy vyučují krizový management v rámci studia ostatních oborů. Například na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně se vyučuje během navazujícího magisterského stupně a je také součástí bakalářské výuky v předmětu Management.

Na soukromé Newton College v Brně je krizový management zařazen rovněž ve studijním plánu všech zdejších bakalářských oborů a učí se zpravidla v jejich třetím ročníku.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...