Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Vzestup a pád prázdninového krále

Česko

V době, kdy u nás tržní ekonomika byla jen sen, uspěl student z Karlína v tehdejším západním Německu. Jeho Fischer Reisen byla dlouhá léta největší německou soukromou cestovkou.

Václav Fischer se narodil v Praze 22. června 1954 dámské krejčové Anně a herci Václavovi Fischerovým. V roce 1978 se oženil s Irmou, staniční sestrou z ortopedie na berlínské klinice, díky níž vycestoval na vystěhovalecký pas do Německa, Po necelém roce však od své ženy odešel a odstěhoval se do Hamburku, kde založil cestovní kancelář Fischer Reisen. Ta se záhy stala největší soukromou cestovní kanceláří v Německu.

Manažeři v teniskách Jeho nekonvenční styl řízení tehdy německá média oslavovala jako svěží vítr, který rozdmýchal stojaté vody seriózních manažerů v kašmírových oblecích s hordami sekretářek za zády. Fischerovi lidé chodili v teniskách a džínách, příležitost dostal každý, kdo byl ochoten „dýchat“ pro firmu.

„Dával šanci i lidem, kteří neměli na své místo formální vzdělání, a ti lidé svou práci většinou zvládli, protože je dokázal dobře motivovat,“ líčí Věra Kudynová, která s Václavem Fischerem strávila deset let coby jeho tisková mluvčí a o svých zážitcích napsala knihu Na vlně i pod vlnou s podtitulem Deset let s Václavem Fischerem. Po sametové revoluci začal Fischer podnikat v Čechách. Svoji německou cestovku prodal, založil CK Fischer, později i Fischer Air a naučil Čechy létat na Kanárské ostrovy. Jeho heslo bylo - vše pro klienta. Okouzlující a vtipný na veřejnosti, náročný a puntičkářský na své zaměstnance. „Měl zcela nestandardní názor na pracovní oddanost, maximální pracovní výkon 24 hodin denně včetně víkendů mu bylo málo. Projevoval stálou nespokojenost a domníval se, že to je motivační, protože práce v cestovce je přece nejvyšším možným zdrojem zábavy a potěšení. Od té doby vím, že správný šéf by měl mít doma manželku, tři děti, babičku a psa, aby věděl, že život není jen práce,“ směje se při vzpomínce na svého šéfa Kudynová, která během svých let po boku Václava Fischera několikrát uvažovala o odchodu z firmy. Nakonec to byla právě ona, která zůstala loajální i během největší krize. Zastává se ho i dnes.

„Jméno Václava Fischera vždycky zůstane spojeno s obrovským podnikatelským úspěchem devadesátých let. Ať už se stalo cokoli, tým nejbližších spolupracovníků ho měl a dosud má velmi rád. Lidé na vrcholu zkrátka mívají často dost složitou povahu, ale zároveň i charisma.“ Jednou nahoře, podruhé dole V letech 1997-1999 zažíval Fischer největší ekonomický úspěch, který korunoval vítězstvím v doplňujících senátních volbách. Stal se nezávislým senátorem. Od roku 2000 si jeho firmy nevedly ekonomicky příliš dobře a špatné ekonomické výsledky vyústily ve sjednocení věřitelů - Komerční banky, České správy letišť a Českých aerolinií, které na Cestovní kancelář Fischer, s.r.o., a Fischer Air podaly návrh na exekuci. V krizové situaci prodal Václav Fischer 75% podíl skupině Karla Komárka, ovšem v lednu 2004, po neshodě se členy představenstva a majoritním vlastníkem, odchází ze všech firem.

V současné době stále podniká v cestovním ruchu, jeho hlavní obchodní sídlo je v Hamburku, kde řídí leasingovou společnost AMF, spolupracuje s několika cestovními kancelářemi včetně české Tomi Tour. Do Čech jezdí pravidelně za maminkou a starší sestrou, která je právničkou se specializací na pracovní právo.

A jak dopadne jeho spor s impériem Karla Komárka? To si dnes nikdo netroufne odhadnout. Nakonec asi vyhraje ten, kdo bude mít lepší právníky.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...