Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Vzkaz voličů jsme pochopili jasně,“ říká Nečas

Česko

Petr Nečas si před květnovými parlamentními volbami nevěřil. Tvrdil, že den po nich už ODS vést nemusí. Nakonec je vše jinak.

Víkendový kongres ODS poslal do čela strany nejen Nečase, ale i jeho tým.

* LN Na post předsedy ODS vás podpořilo více než 87 procent delegátů. Co na to říkáte? A je to pro vás dostatečně silný mandát?

Podpory si vážím. Považuji to za silný mandát. Důležité je, že kongres dal silný mandát celému nově zvolenému vedení. To vedení se výrazně personálně obměnilo a i tím dává Občanská demokratická strana najevo, že si jasně přečetla vzkaz, který dostala od svých voličů v květnových volbách.

* LN Kongres dopadl zcela jinak, než jak nasvědčovaly nejrůznější předkongresové dohody. Do vedení se například poměrně neočekávaně dostali Miroslava Němcová a Alexandr Vondra. Naopak neuspěl David Vodrážka. Čím si to vysvětlujete?

Vždy jsem se značnou skepsí bral tyto takzvané dohody. Moje zkušenost je taková, že všechny dohody vždycky platí jen do jisté míry, a že se vždycky projevuje spontánní hlasování. Tady převzali delegáti kongresu politickou odpovědnost a rozhodli se hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a to je určitě dobrá zpráva.

* LN Hodně se hovořilo o tom, že se ODS musí zbavit šedých eminencí, které berou politiku jako byznys. Co pro to budete jako nový předseda ODS dělat? Vyměnit vedení strany asi nestačí...

Obměna vedení je velice výrazným signálem, že tyto šedé eminence nemají v ODS takovou moc, jak si asi myslela část médií a možná i oni sami. Z tohoto pohledu vidím výsledky kongresu jako jednoznačné nakročení správným směrem.

* Pokračování na straně 2

„Vzkaz voličů jsme pochopili jasně“

Dokončení ze strany 1

* LN Budete přesto prosazovat nějaká opatření přímo v regionech, aby se možnosti těchto lidí, kteří ODS ovlivňují v zákulisí, omezily?

Jsme demokratická strana a všechny orgány a funkcionáři jsou ustanovováni demokratickými a tajnými volbami. To znamená, že nejsme nějaká autoritativní struktura, ve které vedení nebo předseda rozhoduje. Ale já jsem přesvědčený, že si lidé na všech úrovních ODS velmi pozorně přečetli vzkaz voličů. A že členům občanské demokratické strany jde o dobrý výsledek v podzimních komunálních volbách. A podle toho se budou i chovat.

* LN Nicméně i letos se na kongresu objevili někteří „kmotři“ a garáže hotelu Clarion byly plné aut s neobyčejnými registračními značkami. Co na to říkáte a myslíte si, že se to už příště nebude opakovat?

Nebudu přece hlídat, kdo přijede jakým autem. Toto je trošku umělá snaha vykládat atmosféru kongresu jinak. Viděla jste, že tito lidé, ať přijeli jakýmkoliv vozem, tady žádný vliv neměli.

* LN Jak se proměna vedení ODS promítne do vyjednávacích týmů budoucí vládní trojkoalice? Vystřídá v takzvané K9 Davida Vodrážku Miroslava Němcová?

Bude to toto vedení, které převezme vyjednávání o koalici. Je to na rozhodnutí výkonné rady. Ale vzhledem k tomu, že členové vyjednávacího týmu byli stanoveni podle principu ex officio, to znamená z titulu svých funkcí, a byl to lídr, první místopředseda a předseda poslaneckého klubu, tak tato změna bude logická.

* LN Ovlivní zvolení Miroslavy Němcové první místopředsedkyní ODS její šance stát se předsedkyní sněmovny či členkou vlády?

O to první sama projevila zájem. Zvolení kohokoliv do jakékoliv funkce nezvyšuje ani nesnižuje šanci kohokoliv obsadit tu nebo onu funkci.

* LN Přesto, počítáte s ní, ať už ve sněmovně, nebo ve vládě?

Teď neřešíme personální záležitosti. A týká se to všech. Nejen paní Němcové.

* LN Jak vyřešíte situaci, která po kongresu nastala v regionech? Mámteď na mysli například Prahu, která výrazně oslabila a nemá v nejužším stranickém vedení žádné zastoupení...

Máme 14 regionů a na zastoupení v grémiu není žádný nárok. Ani ze stanov, ani z nějakého zvykového práva. Je tady třeba jeden ze čtyř největších regionů - jižní Morava, která neměla více než 15 let nikoho v grémiu. Čili tady není žádný nárok.

* LN Takže to nevidíte jako problém?

Nevidím to jako problém. Samozřejmě to pro nás znamená intenzivní komunikaci s pražskou regionální ODS. Ale žádný region nemá nárok na místo v grémiu.

* LN Jak se bude „nová“ ODS profilovat před podzimními senátními a komunálními volbami?

Bude tady jistá kontinuita s činností volebního štábu. Určitě to bude jedna z priorit, kterou se bude zabývat grémium.

* LN Je možné, že ve volebním štábu bude mít své místo i dosavadní volební manažer Ivan Langer?

Považuji to za krajně nepravděpodobné.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!